Turistický region
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Slanské vrchy, Branisko
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Slovenské opálové doly Dubník

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Prešov, Červenica
Oblíbené

Nejstarší opálové doly světa se nacházejí v Slanských vrchů, mezi obcemi Zlatá Baňa a Červenica. Tajuplná podzemní síť chodeb dosahuje délky až 35 km a propojuje komplikovaný systém podzemní těžby, která fungovala až do roku 1922. Poté byly doly na téměř 100 let zavřené a opět otevřeny a zpřístupněny veřejnosti v roce 2015.

Pro všechny návštěvníky čeká na cestě podzemím o délce 1 km fascinující příběh pokladu Slovenská hor, tajuplná atmosféra dávných dob, množství minerálů, opálové žíly, jakož i poznání techniky těžby a její postupný vývoj. Prohlídka základního okruhu, nacházejícího se v štole Jozef (jedna z hlavních štol), seznámí návštěvníky se starodávnými technikami těžby vzácného opálu. V opálových dolech je stálá teplota od + 4°C do + 6°C, proto se doporučuje teplé oblečení a ideální pevná obuv. Základní okruh je nenáročný terén, bez převýšení, který bez problémů zvládají dospělí i děti.

Pro školy je připraven okruh s délkou 1 km a prohlídka trvá přibližně hodinu. Školáci se hned na začátku prohlídky ocitnou v stratovulkánu, poznají Svinický zlom a krásně viditelné pyroplastiká. Z geologie se plynule přenesou do dějepisu a seznámí se s osudy nájemců opálových dolů, hledačů vzácného opálu, s legendami i zlatou Goldschmidovskou érou.

A pro dobrodruhy je připravena trasa, která začíná prohlídkou základního okruhu, vstupem do štoly Jozef, pokračuje se dále do druhé hlavní štoly Viliam, potom do vzácné Alunogénky, chodby s unikátními minerály, a největší důlní sálu. Navštíví tak důlní prostory, které nejsou běžným návštěvníkům přístupné. Počet osob ve skupině je 4 - 8 (osoby od 18 let) a celá prohlídka trvá až 5 hodin. Na tento jemně adrenalinový zážitek je nutná fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav a kondice.

Základní okruh a areál s parkovištěm, oddychovými zónami, ohništěm a obchůdkem se nachází hned u silnice mezi obcemi Zlatá Baňa a Červenica v Slanských vrších, jen cca 20 km od Prešova. Z Košické strany je to přibližně 23 km. Cesta je označena oficiálními tabulemi.Nejčastější otázky o atrakci Slovenské opálové doly Dubník

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3