Slovenské opálové doly Dubník

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Prešov, Červenica

Nejstarší opálové doly světa se nacházejí v Slanských vrchů, mezi obcemi Zlatá Baňa a Červenica. Tajuplná podzemní síť chodeb dosahuje délky až 35 km a propojuje komplikovaný systém podzemní těžby, která fungovala až do roku 1922. Poté byly doly na téměř 100 let zavřené a opět otevřeny a zpřístupněny veřejnosti v roce 2015.

Pro všechny návštěvníky čeká na cestě podzemím o délce 1 km fascinující příběh pokladu Slovenská hor, tajuplná atmosféra dávných dob, množství minerálů, opálové žíly, jakož i poznání techniky těžby a její postupný vývoj. Prohlídka základního okruhu, nacházejícího se v štole Jozef (jedna z hlavních štol), seznámí návštěvníky se starodávnými technikami těžby vzácného opálu. V opálových dolech je stálá teplota od + 4°C do + 6°C, proto se doporučuje teplé oblečení a ideální pevná obuv. Základní okruh je nenáročný terén, bez převýšení, který bez problémů zvládají dospělí i děti.

Pro školy je připraven okruh s délkou 1 km a prohlídka trvá přibližně hodinu. Školáci se hned na začátku prohlídky ocitnou v stratovulkánu, poznají Svinický zlom a krásně viditelné pyroplastiká. Z geologie se plynule přenesou do dějepisu a seznámí se s osudy nájemců opálových dolů, hledačů vzácného opálu, s legendami i zlatou Goldschmidovskou érou.

A pro dobrodruhy je připravena trasa, která začíná prohlídkou základního okruhu, vstupem do štoly Jozef, pokračuje se dále do druhé hlavní štoly Viliam, potom do vzácné Alunogénky, chodby s unikátními minerály, a největší důlní sálu. Navštíví tak důlní prostory, které nejsou běžným návštěvníkům přístupné. Počet osob ve skupině je 4 - 8 (osoby od 18 let) a celá prohlídka trvá až 5 hodin. Na tento jemně adrenalinový zážitek je nutná fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav a kondice.

Základní okruh a areál s parkovištěm, oddychovými zónami, ohništěm a obchůdkem se nachází hned u silnice mezi obcemi Zlatá Baňa a Červenica v Slanských vrších, jen cca 20 km od Prešova. Z Košické strany je to přibližně 23 km. Cesta je označena oficiálními tabulemi.Nejčastější otázky o atrakci Slovenské opálové doly Dubník

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3