Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Šranecké písky Záhorie

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Malacky
Oblíbené

Chráněný areál evropského významu ve správě státní ochrany přírody Záhoří se nachází se ve vojenském obvodu Záhorie, okres Malacky. Naváté písky, "Slovenská poušť", se zde rozkládají na rozloze přes 570 km² a písek zde přivál vítr z řeky Moravy před více než 2.6 mil., V období pleistocénu (období střídání meziledové a ledové doby). Tuto "poušť" lemují bohatě nasazeny borovicové stromy, které zde dala vysadit už uherská královna Marie Terezie, aby tak zabránila jejímu dalšímu rozšiřování. Žije zde mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Ze živočichů jsou to vzácné druhy motýlů, brouci, kobylky, koníky, mravcolevy, naše největší ještěrka, ještěrka zelená, užovky, žáby, ohrožen Dudek chocholatý, lelek evropský či pestrobarevný včelárik zlatý, jedenáct druhů netopýrů a z rostlin zejména pískomilové druhy a borovice.

V minulosti bylo na vstup do Vojenské obvodu Záhorie potřebné povolení. V současnosti, pokud právě nepreieha vojenské cvičení, je na toto místo povolen volný vstup během víkendů. Vojenské cvičení jsou předem plánované a jejich harmonogram lze podívat na stránce Ministerstva obrany.

Přístup k Šraneckým pískem je možný z obce Plavecký Mikuláš směr Lakšárska Nová Ves. Šranecké písky se nacházejí mezi těmito dvěma obcemi. Přibližně uprostřed cesty mezi obcemi se nachází u silnice menší parkoviště a odtud je to už jen kousek.Nejčastější otázky o atrakci Šranecké písky Záhorie

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3