Súľovské skály
Skalní přírodní podcelek Súľovských vrchů nacházející se nad obcí Súľov - Hradná na Pováží, jen pár kilometrů od města Žilina. Národní přírodní rezervace patří mezi nejkrásnější a turisty velmi vyhledávané místo Slovenska. V podstatě je to malé území s vysokou koncentrací různých skalních útvarů jako poskládané skalní věže, strmé soutěsky, jehly, okna, homole s často bizarním tvarem a dokonce i útvary připomínající lidské postavy či zvířata.
Jedním z nejznámějších přírodních útvarů je Gotická brána, která dosahuje výšky 13 m a je největší bránou Súľovských skal. Dalšími zajímavými místy jsou dvě jeskyně (jednou z nich je Přírodní památka pseudokrasová jeskyně draka díra) a zřícenina Súľovského hradu. Hrad pochází z první poloviny 15. st. a v důsledku své strategické polohy sloužil na pozorování a hlídání okolních silnic. Pod zříceninou hradu se nachází bradlo Štefániková vyhlídka, která nabízí nádherný výhled na okolní přírodu. Další zajímavou atrakcí je Obrovská brána. Tento skalní útvar je 8 m vysoký a vznikl rozšířením pukliny v místních slepíme. A v neposlední míře je to určitě přírodní úkaz, Hlbocký (Súľovský) vodopád, ležící na okraji nevelké soutěsky. Pěkný, dvakrát lomený vodopád dosahuje výšky 15 m. Centrální částí Súľovských skal prochází i oblíbený naučná stezka. Je středně náročný, má délku 7,5 km a převýšení 290 m. Začíná a končí na parkovišti před obcí Súľov-Hradná, vrcholí na hradě Súľov a je průchozí oběma směry. Po trase jsou umístěny tabule s informacemi o místní flóře, fauně a geologii.
Súľovské skály jsou dostupné z více směrů. Z Považské Bystrice přes Manínská Tiesňava a vesničku Vrchteplá, z Bytče přes Súľov Hradná nebo z Rajecké doliny přímo ze Sulov. Nejjednodušší přístup umožňuje trasa ze Súľov - Hradná, kde začíná již zmíněný Náučný chodník Súľovské skály.