Turistický region
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec

Trenčianske muzeum

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčín

Kulturní a vědecká instituce s krajskou působností s dlouholetou históriouv Trenčíně se sídlem v budově bývalého Župního domu s bohatě zdobeným průčelím a erbem župy nad vchodem. Jeho předchůdcem byl Přírodovědný spolek župy Trenčínské, založený v roce 1877 a jeho sloučením se s muzejní poločnosťou v roce 1912 vzniklo Trenčianske muzeum.

Muzeum vlastivědného typu má ve svém vlastnictví a správě sbírkové fondy historického, uměnovědná, přírodovědného, ​​literárně-historického či národopisného charakteru, bohaté sbírky z oblasti numismatiky, faleristiky, filokartie, militárií a zbraní, uměleckého řemesla a pod. Spravuje 175 449 kusů sbírkových předmětů. K jeho nejcennějším souborům ve sbírkách patří rozsáhlá a umělecky i historicky zajímavá obrazová sbírka rodu Ilešháziovcov, hlavních a dědičných Trenčianských a liptovských županů, pány Trenčínského hradu v letech 1594 - 1835.

Ve zprávě muzea je kromě své hlavní budovy Župního domu ještě Trenčiansky hrad i s expozicemi, Karner sv. Michala, tzv. Katů dům, a několik další expozice a objekty mimo Trenčína (expozice Z historie Nového Města nad Váhom a okolí v pobočce Podjavorinského muzea v Novém Městě nad Váhom, v Ambrovskej kurii v Beckove je to expozice věnovaná historii tohoto městečka, spolku Tatrín a významnému národnímu buditelů Jozefu Miloslavoci Hurbanovi, expozice v Draškovičovskom kostele v Čachticích připomíná nejen historii Čachtic, ale i nechvalně známou "Krvavou hraběnku" Alžbětu Bátoryovú a rodný dům Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci).

Aktuální otevírací hodiny a informace o vstupním viz web stránky www.muzeumtn.sk (v pravé dolní části stránky).Nejčastější otázky o atrakci Trenčianske muzeum

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3