Turistický region
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Trenčianske muzeum

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčín
Oblíbené

Kulturní a vědecká instituce s krajskou působností s dlouholetou históriouv Trenčíně se sídlem v budově bývalého Župního domu s bohatě zdobeným průčelím a erbem župy nad vchodem. Jeho předchůdcem byl Přírodovědný spolek župy Trenčínské, založený v roce 1877 a jeho sloučením se s muzejní poločnosťou v roce 1912 vzniklo Trenčianske muzeum.

Muzeum vlastivědného typu má ve svém vlastnictví a správě sbírkové fondy historického, uměnovědná, přírodovědného, ​​literárně-historického či národopisného charakteru, bohaté sbírky z oblasti numismatiky, faleristiky, filokartie, militárií a zbraní, uměleckého řemesla a pod. Spravuje 175 449 kusů sbírkových předmětů. K jeho nejcennějším souborům ve sbírkách patří rozsáhlá a umělecky i historicky zajímavá obrazová sbírka rodu Ilešháziovcov, hlavních a dědičných Trenčianských a liptovských županů, pány Trenčínského hradu v letech 1594 - 1835.

Ve zprávě muzea je kromě své hlavní budovy Župního domu ještě Trenčiansky hrad i s expozicemi, Karner sv. Michala, tzv. Katů dům, a několik další expozice a objekty mimo Trenčína (expozice Z historie Nového Města nad Váhom a okolí v pobočce Podjavorinského muzea v Novém Městě nad Váhom, v Ambrovskej kurii v Beckove je to expozice věnovaná historii tohoto městečka, spolku Tatrín a významnému národnímu buditelů Jozefu Miloslavoci Hurbanovi, expozice v Draškovičovskom kostele v Čachticích připomíná nejen historii Čachtic, ale i nechvalně známou "Krvavou hraběnku" Alžbětu Bátoryovú a rodný dům Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci).

Aktuální otevírací hodiny a informace o vstupním viz web stránky www.muzeumtn.sk (v pravé dolní části stránky).Nejčastější otázky o atrakci Trenčianske muzeum

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3