Turistický region
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Slanské vrchy, Čergov, Branisko
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Velký kaštieľ v Budimíre

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Budimír
Oblíbené

Neodmyslitelnou historickou památkou obce Budimír je velký klasicistní zámeček. Samotná obec Budimír leží v Košické kotlině v údolí řeky Torysa, 12 km od Košic. Je druhým zámečkem v obci, první a starší zámeček Flórián je pozdně pánské sídlo, které bylo v roce 1561 přestavěné a upravené na zámeček a v současnosti je v něm obecní informační centrum. Budimírsky velký zámeček byl postaven v 2. třetině 18. st. a sloužil jako panské sídlo rodiny Ujházyovcov. Budova zámku je vsazena do nového francouzského parku a oplocená novým oplocením v klasicistním slohu. Objekt měl do roku 1985 různých majitelů a část zámečku sloužila i Technickému muzeu jako depozitář, část místní škole. Veřejnosti byl zámeček zpřístupněn v roce 1990 po 5 let trvající rekonstrukci.

Dnes jsou v části suterénních prostorů umístěny depozitáře Slovenského technického muzea, Východoslovenského muzea v Olomouci a stála expozici historických hodin.

Ve výstavních prostorách zámku jsou organizovány také různé výstavy zaměřené na dějiny techniky, umění, sběratelství a historie. Kromě výstav zaměřených na dějiny techniky se zde střídají výstavy věnované historii a umění. K bohaté programové skladbě přispívají i výstavy ze sbírek soukromých podnikatelů - majitelů starožitností, jakož i soukromých sběratelů.Nejčastější otázky o atrakci Velký kaštieľ v Budimíre

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3