Kaštieľ Strážky

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Spišská Belá

Renesanční zámeček je postaven v nádherném areálu anglického parku v Spišské Belé, místní část Strážky. Byl postaven na základech hradu z 13. st., V roce 1551 ho daroval Ferdinand I. rodině Horváth-Stansithovcov a dnešní podobu získal zámeček až v 16. - 17. st. dotvořením původní obytné stavby s půdorysem písmene L neznámými mistry. Gregor Horváth-Stansith (1558 - 1597) v polovině 80. let 16. st. vybudoval ve svém Strážske kostele významnou humanistickou školu pro mladé šlechticů a také knihovnu, která v té době patřila k nejlépe vybaveným v Uhersku. Začátkem 18. st. zničil zámeček požár a v roce 1711 tak zanikla i šlechtická škola.

V současnosti je zámeček ve zprávě Slovenské národní galerie, která ho získala do správy po roce 1972 převodem po smrti poslední majitelky, baronky Margity Czóbelovej. Následovala rekonstrukce zámečku a revitalizace anglického parku z 19. s. SNG zřídila v kostele několik stálých expozic (rovnost galerie majitelů zámku, portrétní tvorba na Spiši, sbírky historické knihovny ze 16. - 20. století a mobiliář zámečku) a v parku je nainstalována expozice plastik. K předním vystavovaným dílům patří zejména dílo malíře Ladislava Mednyánszkeho.

V roce 1963 byl zámeček i spolu s přilehlým parkem vyhlášen za Národní kulturní památku. Zámeček je zpřístupněn veřejnosti během celého roku.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Strážky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3