Turistický region
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ Strážky

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Spišská Belá
Oblíbené

Renesanční zámeček je postaven v nádherném areálu anglického parku v Spišské Belé, místní část Strážky. Byl postaven na základech hradu z 13. st., V roce 1551 ho daroval Ferdinand I. rodině Horváth-Stansithovcov a dnešní podobu získal zámeček až v 16. - 17. st. dotvořením původní obytné stavby s půdorysem písmene L neznámými mistry. Gregor Horváth-Stansith (1558 - 1597) v polovině 80. let 16. st. vybudoval ve svém Strážske kostele významnou humanistickou školu pro mladé šlechticů a také knihovnu, která v té době patřila k nejlépe vybaveným v Uhersku. Začátkem 18. st. zničil zámeček požár a v roce 1711 tak zanikla i šlechtická škola.

V současnosti je zámeček ve zprávě Slovenské národní galerie, která ho získala do správy po roce 1972 převodem po smrti poslední majitelky, baronky Margity Czóbelovej. Následovala rekonstrukce zámečku a revitalizace anglického parku z 19. s. SNG zřídila v kostele několik stálých expozic (rovnost galerie majitelů zámku, portrétní tvorba na Spiši, sbírky historické knihovny ze 16. - 20. století a mobiliář zámečku) a v parku je nainstalována expozice plastik. K předním vystavovaným dílům patří zejména dílo malíře Ladislava Mednyánszkeho.

V roce 1963 byl zámeček i spolu s přilehlým parkem vyhlášen za Národní kulturní památku. Zámeček je zpřístupněn veřejnosti během celého roku.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Strážky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3