Dřevěný artikulární kostel Kežmarok
Evangelický kostel sv. Trojice v Kežmarku je jednou z nejzachovalejších, Slovenská dřevěných sakrálních staveb. Patří mezi nejkrásnější a nejstarší památky v Kežmarku a nachází se na předměstí, za městskými hradbami. Stavba kostela začala v roce 1687 a v roce 1717 byl za tři měsíce postavený do současné podoby. Stavitelem byl Juraj Müttermann z Popradu, jako malíř uvádí Levočan Gottlieb Kramer, organ sestrojil Vavřinec Čajkovský z Levoče a dokompletizoval ho Martin Korabinského ze Spišské Nové Vsi. Všechny dřevořezbářskou práce dělal Kežmarčan Ján Lerch. Prototypem kostela byl srubový kostel s půdorysem rovnoramenného řeckého kříže v Amsterdamu na Noorder Kerk.
Kostel, unikátní dřevěná stavba z tisu a modřínu, byl postaven bez použití kovu, při stavbě se zásadně používali pouze dřevěné hřeby a také základy byly ze dřeva. Při poslední rekonstrukci se dřevěné základy nahradili cihlami. Jedinou kamennou částí kostela je sakristie, ke které byl dřevěný kostel přistaven. Barokní interiér kostela je jedním z nejkrásnějších z dalších pěti kostelů podobného druhu. Mohutná malovaná klenba se opírá o čtyři točité sloupy a obvodové zdi. Mezi cenné památky kostela patří kostelní varhany s dřevěnými píšťalami, obraz sv. Trojice nad oltářem a stropní malba.
V roce 2008 byl s dalšími 7 dřevěnými kostely Karpatského oblouku zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Po generální opravě v letech 1991 - 1996 se stal kostel opět bohoslužebným stánkem kežmarský ev. a.v. církve.