Turistický region
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Žiarska kotlina, Kremnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pramen v štole Vyhne

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Vyhne
Oblíbené

Traduje se, že prameny ve Vyhniach byly zachyceny při ražení středověké štole na průzkum ložiska pyritu nebo hematitu jako rudní suroviny pro místní železné hamry. V hloubce 62 m narazili na železitý horký termální pramen, který položil základy vzniku lázní. Ten se sice časově nedá přesně určit, ale Římskokatolický biskup Arnold Ipolyi vzpomíná, že již v 13. století se Vyhne zmiňují pod jménem "Szénasi hévvíz - Bzenická teplá voda" s léčivými účinky obsahující železo a pramenící ve vyhnianskych dolech.

Největší rozmach zaznamenaly vyhnianske lázně v 17. a 18. století a staly se z nich vyhledávané středoevropské lázně. K dobrému vidu lázní přispěl i tamní pobyt sedmihradského knížete, vůdce stavovského povstání, Františka Rákocziho II. a jeho manželky Šarlota Amálie. V roce 1862, kdy lázně vlastnilo město Banská Štiavnica, vyrazili tzv. Novou štolu, dlouhou 126 m, raženou níže pod úrovní Staré štoly a pro lázeňské účely se začaly využívat nové vydatnější prameny tzv. Prostředního a Předního pramene teplého 37°C a Zadního studeného pramene.

V 19. století se v lázních léčily i uherský palatín arcikniežaťa Jozef se svou manželkou, spisovatel Móric Jókai i Augustin Lobkovitz. Ve druhé polovině 19. století však již lázně začaly upadat nakolik město Banská Štiavnica se ocitlo ve špatné finanční situace. Prostory lázní se začaly využívat nejprve na výuku policistů a později jako koncentrační tábor "Židovská vystěhovaleckých skupina", jehož název byl později změněn na "Pracovní tábor Židů". Po vypuknutí SNP byl tábor 21. září 1944 rozpuštěn a prostory lázní začali místní obyvatelé rabovat a 10. apíla 1945 byly zničeny požárem.

Navzdory úsilí několika nadšenců se už lázně nepodařilo obnovit. V roce 1967 byl vyvrtán při čelbě Nové štoly nový (umělý) vrt H1 (při dnešním hotelu Termál) do hloubky 92 m, který zachycuje termální vodu v hloubkovém horizontu 19 - 78 m. Teplota vody 35,3°C, vydatnost 300 l / min., A existují i ​​další umělé vrty. Dnes je na místě bývalého koupaliště, které obec vybudovala ještě v roce 1963, postavený nový Vodný raj Vyhne. A tak kdysi známé lázně mají svého pokračovatele, který nabízí jedinečný relax uprostřed nádherné přírody.

Pramen přírodní termální vody ve Vyhniach s teplotou 36,5°C se vyznačuje vysokým obsahem železa. Svými léčivými účinky blahodárně působí na záněty nervů, ženské nemoci, zhybové a svalové revmatismu, kožní a srdeční onemocnění, stavy po operacích i duševní vyčerpanost.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org, https://www.vyhne.sk


Nejčastější otázky o atrakci Pramen v štole Vyhne

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3