Termální prameny Liptovský Ján
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján
Na okraji obce Liptovský Ján byly již v minulosti známé minerální prameny často využívány při léčbě revmatických a ženských onemocnění. Nejznámější z nich byly prameny Lázeňský a Rudolf. V 16. století dokonce mineralog Juraj Werner popsal příznivé účinky minerálních pramenů na lidský organismus ve svém díle „O podivuhodných vodách Uherských“. Prameny byly zkoumány několika hydrology a od roku 1998 je Liptovský Ján, který tvoří vstupní bránu do Jánské doliny, prohlášen za lázeňské místo.
Minerální prameny v Liptovském Jánu patří ke studeným až velmi nízko termálním a voda vytékající z pramenů je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silně uhličitá, vápenato-hořečnatá, hypotonická a má prokazatelně léčivé účinky při žaludečních a střevních chorob, poruchách lát jater, žlučníku, krevního tlaku, fosfaturie, alergických onemocnění a stavů po tromboflebitidách a obrnách.
Známý a turisty oblíbený je minerální pramen Kaďa na jižním kraji obce. Jedná se o jakousi přírodní vířivku, ze které odtéká voda o teplotě 20°C do přilehlého bazénu. Pro vysoký obsah síry způsobuje na pokožce jemné štípání, které přetrvává i po vyjetí z vody. Koupání je bezplatné a doporučená doba koupání by neměla přesáhnout 20 min. V blízkosti Kade se nachází přístřešek s vývěrem termálního pramene Teplica, ve kterém si návštěvníci mohou léčivou vodu načerpat přímo do lahví. Vodu z termálních pramenů používají také k plnění letního termální koupaliště Termal Raj spolu s krytými bazény v hotelu Sorea Máj.