Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Dóm sv. Martina, Katedrála sv. Martina Bratislava

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Oblíbené

Je dominantou a symbolem hlavního města Bratislava a patří k jeho nejvýznamnějším historickým památkám. Historické dějiny původně gotické sakrální stavby v historické zóně Bratislavy jsou úzce propojeny s dějinami Bratislavského hradu. Od 8. března 2008 je sídelní katedrálou bratislavského arcibiskupa, metropolity Západní provincie Slovenska a konají se v ní klasické bohoslužby.

Stavba Dómu sv. Martina prošla během své staleté existence složitým stavebním vývojem a původním stavitelským záměrem bylo postavit baziliku (s nejvyšší střední lodí), později se rozhodli pro halovou (síñové) stavbu se stejnou výškou lodí (roky 1311 - 1314). Po desetiletích stavebních prací byla vysvěcena centrální loď v roce 1452 a definitivním završením středověkého vývinu bratislavského Dómu byla přístavba, nevelká pozdně předsíň přistavěna k jižnímu portálu kolem roku 1510. Další přístavby jsou z 15. až 18. st., Kdy v celém interiéry kostela převládaly barokní prvky, které však byly následně v 19. st. odstraněny. Zachována zůstala jen barokní kaple sv. Almužník. Dnešní definitivní podobu dostal Dóm sv. Martina v roce 1877, přitom věž Dómu je vysoká 85 m a na jejím vrcholu je kopie svatoštěpánské koruny, symbolizující význam korunovačního chrámu.

Nejslavnějším obdobím dějin Dómu sv. Martina je období let 1563 - 1830, kdy byl korunovačním chrámem Uherského království. Konalo se zde 19 korunovací, z toho bylo korunovaných 11 králů, včetně Marie Terezie, a 8 královských manželek. Od 11. listopadu 2002 je Katedrála sv. Martina Národní kulturní památkou a od roku 2003 satu každoročně koná festival Korunovační slavnosti, který si připomíná někdejší královskou korunovaci. Po celá staletí byl chrám středem kulturního, církevního a společenského dění.

V pěší dostupnosti ke Katedrále sv. Martina se nacházejí dvě zastávky MHD (zastávka MHD Zochova a zastávka MHD Most SNP) a pět parkovišť: Zpoplatněné parkoviště "Pod Hradem", 8 min pěší chůze; Podzemní parkoviště "Mostová", 9 min pěší chůze, v pracovní dny zpoplatněny, v sobotu odpoledne, v neděli a svátky je parkování bezplatné; Podzemní parkoviště "Uršulínska", 10 min pěší chůze, v pracovní dny zpoplatněny, v sobotu odpoledne, v neděli a svátky je parkování bezplatné; Parkoviště "Einsteinova - AUPARK", 20 min pěší chůze, bezplatné; Parkoviště "Einsteinova - INCHEBA", 20 min pěší chůze, bezplatné.Nejčastější otázky o atrakci Dóm sv. Martina, Katedrála sv. Martina Bratislava

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3