Turistický region
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Dřevěný chrám sv. Lukáše Tročany

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Tročany
Oblíbené

Řeckokatolický kostel z roku 1739 zasvěcený svatému apoštolu a evangelistovi Lukášovi ve středu obce Tročany. Pravděpodobně to je nejstarší dřevěný chrám východního obřadu nejen na Slovensku, ale v celé karpatské oblasti, podle stylu chrámu patří nejpozději na rozhraní 15. až 16. století. Přivezen byl zřejmě z nedaleké obce Rešov, o čemž svědčí Záruby na dřevěných trámech a památný nápis na ikoně Ukřižování.

Srubový třídílný, tříprostorový, dvouvěžový chrám se třemi kříži je osazen na nízkém základě a vybaven malými okny v lodi a ve svatyni. Je postaven z tisové dřeva a sestává z oltářní části, lodě a podvežia. Obvody všech tří prostorů jsou pokryty šindeli. V hlavní věži chrámu jsou zavěšeny dva zvony. Nad věží je tříramenný kříž, nad lodí se nachází ozdobený jednoramenný kříž a nad koncem svatyně je umístěn jednoduchý jednoramenný kříž. V chrámu se nachází neúplný ikonostas, který se řadí mezi Národní kulturní památky. Je dvouřadý a pochází ze 17. století. Namísto první řady jsou volně zavěšené ikony svatých a to ikona svatého biskupa Mikuláše, ikona Bohorodičky Hodigitrie, ikona Krista Učitele a menší patrocinálna ikona svatého evangelisty Lukáše. Za ikonostasem se ve svatyni nachází zdobený oltář s ikonou Snímání z kříže z 18. století a ikona sv. archanděla Michala nad žertveníku. V chrámu se nachází také několik dalších vzácných ikon, samostatně rozmístěných v lodi. Zajímavostí tohoto kostelíka jsou nízké dveře, které měly zajistit, aby každý kdo vejde do kostela se hned i poklonil. Dodnes se říká, že zvony v kostele mají moc rozehnat bouřkové mračna.

Dřevěný chrám byl v roce 1968 prohlášen za Národní kulturní památku. Chrám byl několikrát opravován v letech 1897, 1933 a 1968 a v letech 2010 - 2011 byl kompletně zrestaurován v rámci projektu Záchrana dřevěných chrámů na Mezinárodní dřevěné cestě z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje.Nejčastější otázky o atrakci Dřevěný chrám sv. Lukáše Tročany

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3