Hlavná č. 94
900 27 Bernolákovo
Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Podunajská nížina, Bratislavský kraj, Slnečné Senecké jazerá
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hrad Čeklís Bernolákovo

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Senec, Bernolákovo
Oblíbené

Zřícenina hradu na okraji obce Bernolákovo v sousedství římskokatolického kostela sv. Štěpána. Hrad byl postaven zřejmě v 13. století, hlídal cestu směřující z Prahy na východ, a zanikl pravděpodobně již v 16. století. Z hradu se zachovala nad úrovní terénu pouze část obvodového hradební zdi v délce asi 32 m, situovaného na okraji vyvýšeniny. To co je pod zemí, začal odhalovat archeologický výzkum, který zde začalo Občanské sdružení hradu Čeklís v roce 2010.

Opevnění bylo vybudováno z lomového kamene a říká se, že z hradu vedla úniková chodba až na hrad Bílý kámen. Při zemních pracích v nedávném období byla jedna podzemní chodba překopaná, avšak toto místo je až při kapli sv. Anny. Novověk nebyl k zřícenině žičlivým. Vnitřní prostor hradu byl zavezení kopcem zeminy a stavební sutě a ve 20. století na vrcholu tohoto kopečka postavili vodárna, která dnes budí dojem chátrající hradní věže.

Východiskem výstupu je kostel sv. Štěpána v Bernolákově a trasa k hradu trvá jen několik minut. Z terasovité vyvýšeniny, na níž je hrad postaven, je pěkný výhled do Podunajské nížinu, Bratislavu a Bratislavský hrad.Nejčastější otázky o atrakci Hrad Čeklís Bernolákovo

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3