Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Pezinská Baba
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaple svaté Rozálie Pezinok

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Pezinok, Pezinok
Oblíbené

Sv. Rozália žila v 12. st. v jeskyni na vrchu Monte Pelegrino jako poustevnický. Při přenesení jejího těla z jeskyně do chrámu a vzývání zázračně přestala v Palermu morová epidemie. A proto se sv. Rozália považuje za morovou patronku a všechny kapličky nesoucí její jméno byly postaveny z vděčnosti za ukončení morových epidemií. Kaple sv. Rozálie v Pezinku je jednou z takových kaplí. Byla postavena v roce 1730 a nachází se v areálu zdraví v Pezinku. Podle Kaple sv. Rozálie dostal název Areál zdraví Rozálka.

Kaple byla v roce 1998 zrekonstruována. Nacházejí se v ní obraz sv. Rozálie od Pezinská malíře Franze Meisse, obraz sv. Rocha, sv. Sebastiána. U oltáře jsou sochy sv. Josefa a sv. Joachima. V roce 2001 přibyly do kaple ambon z Kostela Povýšení sv. Kříže na Cajle a lavičky z Křesťanského domu.

Každý rok se na svátek sv. Rozálie, 4. září, při kapli slouží mše a poutníci na kalvárii začínají svou cestu právě při této kapli. Začátek kalvárie v Pezinku se datuje do roku 1754, kdy dal senátor Štefan Žolnay postavit v lesíku nad vinohrady tři kříže. Střední byl naposledy vyměněn v roce 1932, boční v roce 1948. Kaple sv. Rozálie je zapsaná v seznamu pamětihodností města Pezinok. Další kaple sv. Rozálie jsou v Štěpánově, Lamači a v Ivance pri Dunaji.


Nejčastější otázky o atrakci Kaple svaté Rozálie Pezinok

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3