Klášterní muzeum Červený Kláštor
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Červený Kláštor
Kartuziánský nebo Lechnický klášter (Národní kulturní památka) byl založen v roce 1319 a leží v malebném vyústění Lipníka do průlomu Dunajce v Pieninském národním parku. Klášter původně sloužil řeholi kartuziánský, později kamadulských mnichů. Řehole kartuziánů zde působila v 14. - 16. století a patřila k nejpřísnějším kontemplativním řádem v římskokatolické církve, který je absolutně věrný dodnes zásadám svých zakladatelů.
Muzeum Červený Kláštor zřídil Památkový úřad Slovenské republiky dne 23. června 2010. Jeho základním posláním je na základě průzkumu a vědeckého výzkumu shromažďovat, vědeckými metodami zhodnocovat, ochraňovat, odborně zpracovávat, využívat a zpřístupňovat sbírkové předměty a dokumentární a archivní materiály vážící se k historii, působení a hmotnému a duchovnímu poselství Kláštera kartuziánů v obci Červený Kláštor av sídelním regionu Horního Spiše.
Rozsáhlá stavební rekonstrukce areálu kláštera se uskutečnila v letech 1956 - 1966 a částečně pokračovala do 80 - tých let 20. století. V roce 2007 byla ukončena 1. etapa restaurátorských prací v kostele sv. Antona poustevníka a kostel byl veřejnosti zpřístupněn jako součást muzejní expozice. První expozice v klášteře byla pro veřejnost otevřena 5. června 1966, v letech 1999 - 2007 v klášteře prezentovalo svou expozici Ľubovnianske muzeum ze Staré Ľubovňu a od roku 2008 je návštěvníkům zpřístupněna muzejní expozice, která přibližuje historii a klášterní život zmíněných řádů a vzácné umělecko historické památky z Červeného Kláštera, ale také z celé oblasti severního Spiše.
Muzeum Červený Kláštor je otevřeno celoročně od pondělí do neděle a expozice je přístupná během otevíracích hodin muzea.