Turistický region
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Muzeum TANAPu

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Tatranská Lomnica
Oblíbené

Muzeum v Tatranské Lomnici je kulturně-vzdělávacím stánkem a své návštěvníky seznamuje s charakterem tatranské přírody, s její ochranou a s dějinami zpřístupňování Vysokých Tater. Muzeum TANAPu, jehož sídlem bylo nejdříve Podtatranské muzeum v Popradu, vzniklo v roce 1957. V roce 1959 se přestěhovalo do Tatranské Lomnice a jeho první expozicí byla výstava v tzv. Sečéniovskom letohrádku. Nová expozice byla instalována až v nové budově, jedné z prvních účelových muzejních novostaveb na Slovensku.

Výstavní část muzea je rozdělena na přírodovědnou, prírodoochranársku, historickou a etnografickou. V první přírodovědné části expozice je možné vidět geologickou stavbu a flóru i faunu Vysokých, Západních a Belianských Tater, v prírodoochranárskej části zase historii vývoje ochrany přírody ve Vysokých Tatrách a také činnost Horské služby a současný výzkum na území národního parku. Třetí expozicí je historická část, v níž se prezentuje osidlování území Tater a vliv na přírodně prostředí lidských aktivit a v poslední, etnografické části, která se nazývá "Od kolébky až po hrob", je zobrazena duchovní a hmotná kultura lidu z tatranských a podtatranských obcí. Expozice tatranské přírody je koncipována jako botanická zahrada v terénu nedaleko muzea. Prohlídková plocha je členěna na 3 hlavní části: žulová skalka, vápencová skalka a rašeliniště.

Muzeum je otevřeno pro veřejnost během celého roku a patří mezi nejnavštěvovanější muzea svého druhu na Slovensku. Ročně ho navštíví až několik desítek tisíc návštěvníků. Pro více info o otevíracích hodinách a vstupním viz ZDE.Nejčastější otázky o atrakci Muzeum TANAPu

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3