Pařížské močály Gbelce
Největší souvislý třtinový bažina (komplex močálů) na Slovensku s rozlohou 184 ha, Národní přírodní rezervace a Chráněné ptačí území. Nachází se mezi obcemi Nová Vieska a Gbelce, přibližně 30 km od Nových Zámků v jihovýchodní části Podunajské nížiny a Hronské pahorkatiny v nadmořské výšce 120 - 125 m.n.m. Území Pařížských močálů patří mezi nejvýznamnější mokřady na Slovensku.
Z hlediska výskytu živočichů patří k významným evropským a světovým rašelinišť biotopem, navštěvují ho ornitologové z celé Evropy a v průběhu celého roku zde probíhá celoevropský monitoring. Uměle vytvořený bažina se stal domovem pro 171 druhů ptáků, 160 druhů pavouků a sekáčům, 500 druhů hmyzu, 44 druhů měkkýšů. Z řady obratlovců je to 18 druhů ryb, 10 druhů obojživelníků a více než 31 druhů savců mezi nimi i unikátní Vydra říční a jediná žijící želva na Slovenku Želva bahenní.
Pařížské močály mají obrovský význam i během migrace ptactva. Ptáci se zde zastavují během stahování na jaře a podzim na odpočinek či sběr potravy. V třtiny na ostrově v době stěhování nachází své útočiště na nocování až desetitisícové hejna vlaštovek.
Bažina vznikl v roce 1800, kdy hrabě Pálfy povolal francouzského inženýra z Paříže za účelem vytvořit na jižním Slovensku jezero (bažina) tak, aby se zvětšila půda na zemědělské využití. Bažina dostal pojmenování "Pařížská" a kanál, který odvádí vodu z močálu do Hronu, "Paříž". Pařížské močály, které jsou obklopené překrásnou přírodou, byly v roce 1966 zapsány do seznamu chráněných nalezišť, a také jsou zařazeny i do seznamu bažin chráněných podle Ramsarské konvence. Výchozím bodem na Pařížské močály je obec Gbelce (ulice Trstinová).