Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Pezinská Baba
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pezinský zámek Šimák

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Pezinok, Pezinok
Oblíbené

Původně vodní hrad s dvojitými zdmi a vodními příkopy v Pezinku byl vybudován v 13. století. Adresa velmožů ze Svatého Jura a Pezinku téměř osm set let sloužilo jako znak bohatství a moci. První písemná zmínka o hradu je z roku 1271. Na hradě se vystřídalo několik majitelů a ve vlastnictví ho měli i samotní vladaři. Až rod Pálffyovců přestavěl hrad do zámecké podoby a poslední z rodu Ján Pálfy zanechal v zámku jedinečné sbírky. V roce 1930 Pálffyovci zámek v už ve značně poškozeném stavu prodali městu. Od roku 1936 zde fungovalo Slovenské vinařské družstvo, později zde měli své sídlo státní Vinařské závody.

Pezinský zámek koupil v roce 2015 vydavatel a publicista Štefan Šimák, který ho zrekonstruoval, do jeho dobových sklepů vrátil výrobu vína té nejvyšší kvality, dotvořil kruh nádvoří novým hotelem a vzkřísil unikátní architekturu někdejšího středověkého vodního hradu.

V nádherných historických prostorách zámku je instalována Galerie skla s uměleckými díly nejlepších slovenská, českých a světových sklářských mistrů, která ve střední Evropě nemá obdoby. Zpřístupněné jsou komnaty, apartmány, hraběte Pálffyho, které jsou zařízeny jako v době největší slávy tohoto rodu t.j. obrazy, vyřezávaný originální barokní nábytek uherské aristokratické vrstvy a nádherné stropy, dveře i okna. Zpřístupnily se také prostory historické kaple a vybudovala se pýcha zámku, zlatá sál. V podkroví navazujícím na novou hotelovou část přibylo divadélko. Přímo pod zámkem se nachází Zámecké vinařství, které ukrývá 800-leté sklepy s apoštolskými sudu, barikových sklep se stovkami sudů ale i Vinařské muzeum. Součástí vinařství je samozřejmě i výroba vína, které se zde zpracovává tou nejmodernější technologií. A v neposlední míře je to expozice a sbírka 22 motorek JAWA Štěpána Šimák ml., Která je zaměřena především na silniční motorky a zejména unikátní kousky světoznámé československé a nyní české značky motocyklů.

Zrekonstruovaný Pezinský zámek získal v roce 2019 hlavní cenu Sdružení pro rozvoj slovenské architektury a stavebnictví - ABF "Stavba roku" za svou historickou obnovu i ocenění cenu Unie měst Slovenska za celospolečenský přínos v oblasti rozvoje měst a obcí Slovenska.


Nejčastější otázky o atrakci Pezinský zámek Šimák

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3