Turistický region
Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Západné Tatry, Prosiecka dolina, Kvačianska dolina, Liptovská Mara
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Prosiecka a Kvačianska dolina

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Kvačany
Oblíbené

Krasové doliny Kvačianska a Prosiecká patří k nejkrásnějším v regionu Liptova a to zejména pro jejich rozmatinosť terénu a množství přírodních úkazů. Nacházejí se v Chočských vrzích, jejich hranici tvoří vrch Prosečné a obě doliny jsou spojeny okružním chodníkem. Prosiecká dolina začíná na horských loukách Svorada a vyúsťuje v blízkosti podhorské obce Prosiek. Mezi největší lákadla doliny patří vodopád v závěru doliny, který je přístupný z rozcestí Vidová a také mnohé žebříky vedoucí po skalách v soutěskách. Kvačianskou dolinou protéká potok Kvačianka a v horní části doliny se v lokalitě Oblazy, na soutoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka, nacházejí dva dřevěné vodní kolové mlýny, které jsou technickými památkami. Prohlédnout si můžete i Ráztocký vodopád a skálu ve tvaru hlavy s jasně viditelnými očima, nosem a ústy.

Obě doliny jsou součástí naučného turistického okruhu. Ten má až 12 zastávek, přičemž na každé je umístěna tabule se zajímavými informacemi z geografie, biologie či historie lokality. Turisticky je možné přejít ho za jeden den, ale jde o časově i kilometrová náročnější výlet, avšak turisticky nenáročnou trasu v trvání přibližně 7 hodin, kterou je možné absolvovat i s menšími dětmi. Doliny jsou průchozí obousměrně, ať už se vyráží z Kvačian nebo z obce Prosiek. Na začátku Prosiecké i Kvačianské doliny se nacházejí placené parkoviště. Velikost parkovišť je v obou případech dostatečná, v Kvačanech je parkoviště vyasfaltované. Za obcí Kvačany od placeného parkoviště začíná široká kamenná cesta, která postupně přechází do lesnatého terénu. A tady začíná i naučná stezka, jehož první zastávkou je Jánošíkova hlava, přírodní úkaz v skalním brale připomínající slavného Zbojnická kapitána. O něco výše je to visutá dřevěná vyhlídka, ze které pohled do doliny je pouze pro nebojácných. Další zastávkou, přibližně po hodině cesty, jsou Mlýny - Oblazy. Funkční mlýn si lze prohlédnout i zevnitř, obvykle v létě i s prohlídkou. Cesta dále pokračuje k malému Kvačianska vodopádu, pak na planinu Svorad, která spojuje Kvačianska dolinu s Prosieckou s množstvím vodopádů a žebříků a krásných skalních útesů a lomů. Cesta z Kvačian do Prosiecké doliny a zpět do Kvačian měří cca 16 km.

Po absolvování okruhu doporučujeme zastavit se v blízkém Aquaparku Tatralandia nebo Vodním parku Bešeňová, případně občerstvit se ve stylové restauraci Koliba Gréta u obce Liptovská Sielnica.


Nejčastější otázky o atrakci Prosiecka a Kvačianska dolina

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3