Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Slovenská národní galerie, SNG Bratislava

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Oblíbené

Slovenská národní galerie byla založena v roce 1948. O její vznik se přičinil básník, redaktor, novinář a publicista Ladislav Novomeský. Historicky se tvořila a profilovala jako tradiční muzeum krásných umění domácí, ale i širší, evropské provenience, přičemž od začátků jejího vývoje důležitou roli představovalo sběratelství díl 20. století jako i mapování živé umělecké kultury.

Dnes SNG, vedle komplexu objektů v Bratislavě, původní objekt barokních Vodních kasáren s moderní přístavbou (tzv. Přemostění) a Esterházyho palác, tvoří síť čtyř vysunutých pracovišť: Zámek Zvolen, Kaštieľ Strážky ve Spišské Belé, Galerie Ľudovíta Fully v Ružomberku a Galerie insitného umění v Schaubmarova mlýně v Pezinku. V současnosti stále probíhá v Bratislavě rekonstrukce celého areálu SNG, jehož autory jsou architekti Martin Kusý a Pavel Paňák.

Slovenské národní galerii, nejvyšší a centrální galerijní instituci Slovenska, lze chápat jako zbierkotvornú galerijní instituci, jejímž úkolem je rozvíjet se jako celonárodní uměnovědná instituce a zároveň sbírat, chránit a interpretovat umělecká díla v domácím i v mezinárodním prostoru. Celý fond SNG skládá z cca 55 000 děl a sběratelský zájem je soustředěn především na myšlenku identifikace s minulostí Slovenska, s jeho kulturním dědictvím.

SNG v Bratislavě má ​​tyto stálé expozice Archiv Júlia Kollera, Knihovna Kornela a Nade Foldváriovcov, Galerie Horský park, Podivuhodné dějiny umění s profesorem Křečci a Antimúzeum J.K. Stálá expozice sbírky díl Júlia Kollera, na Zvolenském zámku je to expozice na 1. patře Ikony Slovenska.

Pro více info o otevíracích hodinách jednotlivých pracovišť SNG viz ZDE.Nejčastější otázky o atrakci Slovenská národní galerie, SNG Bratislava

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3