Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Slovenské olympijské a sportovní muzeum Bratislava

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava III, Bratislava - Nové Mesto
Oblíbené

V roce 1985 vzniklo v Bratislavě Muzeum tělesné kultury v ČR, v roce 2015 bylo přejmenováno na Slovenské olympijské a sportovní muzeum. Celostátní specializované muzeum s komplexní muzejní dokumentací v oblasti sportu provádí koordinační, metodické, vzdělávací a informační činnosti v oblasti své specializace. Sbírkový fond muzea vlastní přes 26 000 předmětů sbírkových povahy jakými jsou např. sportovní trofeje (medaile, plakety, sklenice, plastiky) a sportovní výzbroj, výstroj, náčiní a nářadí. Další sbírku muzea tvoří rozsáhlá fotodokumentace a jeho součástí je i knihovna zaměřena na historicko-faktografickou literaturu z olympijského hnutí a sportu na území Slovenska.

Další součástí muzea je stálá expozice dějin lyžování na Slovensku v Kremnici. Sestává ze dvou částí. První část dokumentuje dějiny lyžování na Slovensku a jeho osobnosti, druhou část tvoří výstava "Kremnica, Slovenská Semmering", která přibližuje dějiny lyžování v Kremnici. Expozice obsahuje i ukázky lyžařské výstroje a výzbroje.

V Martině je postaveno zase symbolické pietní místo, Památník olympioniků na počest nežijících olympioniků ze Slovenska. Zapálením ohně si tu připomínají olympijský den a položením věnce zase památku nežijících olympioniků, vynikajících Slovenská sportovců.

Předmětem výzkumu muzea je historie olympijského hnutí na Slovensku a ve světě, účinkování Slovenska na mezinárodní sportovní scéně a domácí dění v historickém vývoji i současnosti. Muzeum poskytuje také konzultační služby a studijní možnosti veřejnosti, zejména členem SOV, studentům, sportovcům, novinářům, sportovním klubům a společenským organizacím.


Nejčastější otázky o atrakci Slovenské olympijské a sportovní muzeum Bratislava

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3