Štiavnické tajchy
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica
Jedinečný vodno-energetický systém, který pokrýval v minulosti celou potřebu energie regionu Banské Štiavnice. K rozsáhlé výstavbě tajchů došlo především zásluhou "energetické krize" v první polovině 18. st. a faktem je, že právě tajchy zachránili hornictví v celém kraji. Energie vody totiž nahradila koňskou a lidskou sílu, která nestačila odčerpávat spodní vodu v dolech. Energetický potenciál tajchů se využíval nejen v hornictví, ale i na pohon úpravárenských a hutních zařízení. Tento vodno-energetický systém kdysi tvořilo 66 navzájem vodními štolami propojených tajchů s celkovým objemem asi 7 mil. m3 vody.
Dnes se z původního počtu tajchů zachovalo 24 a ty nabízejí přírodní koupání, lodičky, rybaření, v zimě bruslení i romantické procházky k nim. Z těch nejznámějších jsou to Velký vodárenský tajch a Klinger, známé a turisty velmi oblíbené Počúvadlianske jezero, dále Vindšachtě a Richňava v Štiavnických dolech a Kolpašské tajch v Báňském Studenci.
Kromě Štiavnických tajchů se na středním Slovensku budovali umělé vodní nádrže iv jiných rudných oblastech a to např. v Kremnických vrších, Pohronském Inovci či Vtáčnikom. Existence tajchů je také jedním z důvodů zařazení Banské Štiavnice do Seznamu světového dědictví UNESCO.