Turistický region
Stredné Slovensko, Horehronie, Hont, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Štiavnické tajchy

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica
Oblíbené

Jedinečný vodno-energetický systém, který pokrýval v minulosti celou potřebu energie regionu Banské Štiavnice. K rozsáhlé výstavbě tajchů došlo především zásluhou "energetické krize" v první polovině 18. st. a faktem je, že právě tajchy zachránili hornictví v celém kraji. Energie vody totiž nahradila koňskou a lidskou sílu, která nestačila odčerpávat spodní vodu v dolech. Energetický potenciál tajchů se využíval nejen v hornictví, ale i na pohon úpravárenských a hutních zařízení. Tento vodno-energetický systém kdysi tvořilo 66 navzájem vodními štolami propojených tajchů s celkovým objemem asi 7 mil. m3 vody.

Dnes se z původního počtu tajchů zachovalo 24 a ty nabízejí přírodní koupání, lodičky, rybaření, v zimě bruslení i romantické procházky k nim. Z těch nejznámějších jsou to Velký vodárenský tajch a Klinger, známé a turisty velmi oblíbené Počúvadlianske jezero, dále Vindšachtě a Richňava v Štiavnických dolech a Kolpašské tajch v Báňském Studenci.

Kromě Štiavnických tajchů se na středním Slovensku budovali umělé vodní nádrže iv jiných rudných oblastech a to např. v Kremnických vrších, Pohronském Inovci či Vtáčnikom. Existence tajchů je také jedním z důvodů zařazení Banské Štiavnice do Seznamu světového dědictví UNESCO.Nejčastější otázky o atrakci Štiavnické tajchy

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3