Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Záhorská nížina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Stupavský kaštieľ

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Stupava
Oblíbené

Barokní zámeček (kaštieľ) na okraji parku v historickém centru města Stupava. Původně vodní hrad byl v roce 1280 střediskem pajštúnskeho panství, patřil mezi královské hrady a často měnil majitele. Od roku 1592 byla majiteli vodního hradu rodina Pálffyovců, která hrad v 17. st. přestavěla na opevněný rannobarokový zámeček. Další úpravou prošel v letech 1867 - 1945, kdy byl majetkem Károlyiovcov. Součástí zámku byl i rozsáhlý zámecký anglický park, ve kterém se nacházel mlýn, hraběcího pivovar a několik rybníků. Během 2. světové války byl zámeček opuštěný a poškozený a v roce 1947 požár zničil celé jeho jižní křídlo. Poškozená byla i kaple v pravém bočním křídle zámku, její interiér značně zdevastovaný a vykraden.

V druhé polovině 50. let zámeček zrekonstruovali a nyní v něm sídlí zařízení sociálních služeb. Opravena byla i kaple, která je dnes vhodným místem nejen pro bohoslužby, ale i pro konání komorních koncertů, literárních večerů či výstav.

Zámecký park při kostele, ve kterém roste mnoho vzácných starých stromů jako např. odrůda Tisovník Taxadium Ascendes, je vhodný na příjemné procházky, sportovní aktivity a je také výchozím bodem na turistické trasy do Malých Karpat a k hradu Pajštún, jakož i cyklotúry. Na východní straně parku je rybník, dále se zde nachází pagaštanovú alej, dětské hřiště, atletická dráha a plochy pro míčové hry. V parku se nachází kavárna a vegetariánská restaurace Makovice. Zaparkovat je možné při zámeckém parku, na Slovenské ulici.


Nejčastější otázky o atrakci Stupavský kaštieľ

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3