Krajská hvězdárna Žilina
Krajská hvězdárna popularizuje astronomii, přírodní a technické vědy pro širokou veřejnost, především dětí a mládež, různými formami kulturně výchovných akcí a provádí odborně-pozorovatelskou činnost v oblasti astronomie a publikuje její výsledky v odborném tisku.
Mezi hlavní aktivity hvězdárny pro veřejnost např. patří: přednášky, besedy, multimediální programy, promítání filmů, vzdělávací semináře pro pedagogy, exkurze na jiné astronomické zařízení - pozorování hvězdné oblohy (každý pátek), pozorování mimořádných úkazů a objektů - různé soutěže s regionální a nadregionální působností - akce pro děti jakými jsou kroužková činnost, letní tábory, soustředění, pozorovací expedice a praktika - pro astronomicky vyspělých středoškoláky jsou organizovány různé pozorovací a vzdělávací praktika - výstavy a mimořádně akce. Kromě toho hvězdárna provádí i poradenskou, konzultační a publikační činnost v oblasti astronomie a příbuzných věd, spolupracuje s odbory školství a kultury v kraji.
Součástí hvězdárny je přenosné digitální planetárium, které nabízí sférické promítání vzdělávacích a zábavných programů s astronomickou a přírodovědnou tématikou pro školní zařízení. Jde o způsob obohatit výuku ve školách zábavnou, atraktivní a zážitkovou audiovizuální formou bez nutnosti cestovat se žáky mimo budovu školy. Přenosné digitální planetárium tvoří nafukovací kupole s kapacitou 25 - 30 osob, která má z vnitřní strany projekční plátno. Program se skládá ze dvou částí - první část "Jednoduchá orientace na obloze" je doplněna o druhou, která sestává z promítání školou zvoleného fulldome filmu. Doba promítání se pohybuje v časovém rozmezí 35 - 40 minut.
Krajská hvězdárna v Žilině má tři samostatné pracoviště: Kysucká hvězdárna v Kysuckém Novém Městě, pozorovatelna na Malém díle v Žilině a pracoviště v Makovického domě v Žilině. Více info Návštevní hodiny a rezervace hvězdárny.