Minerální termální prameny Smrdáky
Jedinečné přírodní termální prameny na jihozápadním Slovensku, uprostřed Záhoří, ve vzdálenosti zhruba 80 km od Bratislavy. Minerální voda je chloridové-hydrouhličitanová, vápenato-sirná, jejíž nejúčinnější složkou je aktivní dvojmocné síra obsažená ve vodě ve formě volného a vázaného sirovodíku. A právě pro tento mimořádný obsah sirovodíku se minerální voda v Smrdácích považuje za nejkoncentrovanější sirné vodu nejen na území Slovenska, ale i v celé střední Evropě. Minerální voda a bahno jsou léčivé a pomáhají při léčbě neinfekčních kožních onemocnění a poruch pohybové soustavy a to formou vanových lázní.
S prameny je spojena legenda o pastýři, který si v jejich smradlavé vodě léčil své bolavé nohy. První písemná zmínka o lázeňském místě Smrdáky pochází z roku 1617 a první skutečně lázeňský dům zde postavil v nitriansky podzupan Jozef Vietoris, který lázeňským hostům slouží dodnes. Během napoleonských válek a první světové války se zde léčili i vojáci z celého Rakousko-Uherska. Po roce 1952 byly navrtané v lázních nové minerální prameny a začala se moderní éra lázeňství.
Lázně Smrdáky využívají v současnosti dva prameny sirovodíkové vody s názvem Josef I. a Josef II. s následující balneologickou charakteristikou: přírodní, léčivá, slabě mineralizovaná, hydro-uhličitanovo, chloridouhličitanová, sodný, sirná voda se zvýšeným obsahem kyseliny borité, studená (teplota 13 st.C), hypotonická, zásaditá s obsahem sirovodíku cca 600 mg / I vody. Unikátní lázně jsou díky minerální vodě s výjimečně vysokým obsahem sirovodíku často označovány za "slovenské Mrtvé moře".