Prepoštská jeskyně, Muzeum pravěku
Vzácná lokalita osídlení našeho území pravěkými neandrtálci v starém historickém centru města Bojnice, lokalita Prepoštská jeskyně. Území neandrtálců objevil v roce 1926 katolický kněz a probošt Bojnické farnosti Karol Medvecký a po něm je i travertinová jeskyně pojmenována Prepoštská. Neandrtálci byli na svou dobu poměrně vyspělí, znali oheň, vyráběli různé kamenné nástroje a byli i úspěšnými lovci. V Bojnicích žili tisíce let a dodnes nevíme zda jejich osídlení bylo souvislé (bez přerušení), nebo zda z území odcházeli a přicházeli zpět po určité době. Opakované archeologické výzkumy zařadili Prepoštská jeskyni mezi nejbohatší a vzácné jeskynní naleziště nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě. V jeskyni a v jejím okolí se našlo více než 3 000 artefaktů, jejichž výzkumem bylo upřesněno i datování osídlení území.
Muzeum pravěku vzniklo v roce 2007 a jde o naučnou expozici v přírodě umístěnou v areálu Prepoštské jeskyně, kde kdysi žil neandrtálský pračlověk. Zajímavou formou přibližuje život neandrtálského pračlověka a návštěvníci mají možnost seznámit se se způsobem jeho života, např. jaké kamenné nástroje si dokázal vyrobit, jak lovil zvířata, jak se oblékal a jak si dělily neandrtálci práci v rámci pravěké tlupy. Muzeum vzniklo a funguje na základě dobrovolné práce lokálních nadšenců, kteří se ve svém volném čase rozhodli zachránit tento unikátní originální areál, kde neandertálci opravdu žili.
Přístup k muzeu je z ulice Rybníčku (viz jak se k muzeu dostanu). Pro více info o prohlídce, otevíracích hodinách viz ZDE a o vstupním ZDE.