Bratislavský hrad
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Hrad je dominantou hlavního města Bratislava a je souborem staveb v historickém areálu na návrší, na jihozápadním ostrohu malokarpatského zad na levém břehu Dunaje. Původně sídlo panovníků, dnes symbol Prahy a sídlo Historického muzea.
Vystřídaly se zde Keltové, Římané, Germáni, Slované a Maďaři. Počátky osídlení hradního kopce sahají až do pravěku a nejstarší písemná zmínka o hradu se váže k roku 907. Po zániku Velkomoravské říše ho Maďaři dobili a zničili a vybudovali na hradním kopci svůj hrad, který se v 11. st. stal sídlem jednoho z komitátû - žup. Období 13. st. se pak nese ve znamení rozsáhlé stavební činnosti, která byla podmíněna z velké části vpádem Tatarů, kterým se však Bratislavský hrad ubránil. V tomto období byla postavena i nejstarší část dnešního hradu, Korunní věž, která byla součástí opevnění akropole hradu s dojnonom (obytná věž z roku 1245). K dalším pracím na hradě došlo během vlády krále Zikmunda (1387 - 1437). Později, po roce 1423, došlo k vybudování zděné hradby východního a severního opevnění a předhradí. Hrad má výbornou strategickou polohu a právě proto byl sídlem uherských králů. Poslední panovnicí Bratislavského hradu byla Marie Terezie, za vlády níž byl hrad v rozkvětu. Po smrti panovnice v roce 1780, její syn Josef II. zrušil místodrzitelství a přesunul zemské úřady z Prahy do Budína. Bratislavský hrad jako nepotřebný majetek byl prohlášen za erár a v roce 1783, v rámci školské reformy, byl zpřístupněn pro potřeby generálního semináře. Ve druhé polovině 20. st. prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
V současnosti je areál hradu volně přístupný. V hradě se nachází Historické muzeum Slovenského národního muzea, které v prostorách hradu pravidelně připravuje výstavy. Kromě dočasných výstav zde jsou i stálé expozice - Klenotnice a Dějiny Slovenska. Nejstarší dochovanou částí hradu je Korunní věž, postavená v 13. st. jako obranná věž staršího hradu. Během roku se na hradě pořádají Hradní slavnosti a Bratislavské korunovační dny. Část prostor je využívána na reprezentační a státní účely. V roce 1961 byl Bratislavský hrad prohlášen za národní kulturní památku číslo 1.
Jelikož hrad se nachází v městské části Staré Město, pěší výstup k němu je možný přímo z centra města přes Židovskou ulici, Beblavého ulici k zámeckým schodům, odtud přes Zikmundově bránu až k hradu nebo přes Zámeckou ulici a přímo až k Vídeňské bráně, která je hlavním vstupem do hradu. Autem je možné se dostat až k hlavní bráně hradu.
Více informací o hradu, otevírací době, cenách a akcích naleznete ZDE.