Léčivé termální prameny Trenčianske Teplice
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčianske Teplice
Přírodní léčivé termální prameny v lázních Trenčianske Teplice. Blahodárně působí zejména na pohybový aparát a to díky optimální balneologické teplotě a obsahu minerálních látek a sirovodíku, sirovodíku. Lázně využívají 6 termálních léčivých pramenů s teplotou vody 38,4 - 40°C na vnitřní balneoterapii (pitné procedury) a vnější balneoterapii v termálních bazénech a to ohříváním nebo ochlazováním, bez jakékoliv další úpravy.
Legenda říká, že léčivé prameny objevil chromý pastýř. Při hledání zatoulané ovečky narazil na malé jezírko s horkou vodou, z něhož se šířil sírový zápach. Po několika lázních v jezírku se pastýř zázračně uzdravil. Předpokládá se však, že prameny zřejmě znali už i lovecké národy Kvádů a římské legie ve 2. století. První písemný zápis o pramenech pochází z roku 1247. Velkou zásluhu na rozvoji lázní za Rakousko-Uherska měla rodina llésházyovcov a potom vídeňský finančník Snina, který lázně zmodernizoval a jeho dcera Ifigénia, která v roce 1888 dala přistavit k zrcadlišti Sina nejvzácnější historickou památku lázní, Hammam v orientálním maurském slohu. Podle ní dostal pojmenování jediný volně přístupný vnější pitný pramen v lázních, který se nachází na vydlážděné ploše náměstí naproti zámku. Voda z tohoto pramene je mírně mineralizovaná vápenato-hořečnato sirná se zvýšeným obsahem fluórus s mírně sirným zápachem. Pít se dá až po vychladnutí, jelikož její teplota je 39°C. Pomáhá při onemocněních trávicího ústrojí, cukrovce, poruchách metabolismu, při střevních potížích, při potížích štukování jater, dně, infekci močových cest, ostreporóze a při poruchách tvorbě žluči.
Lázeňské město Trenčianské Teplice patří díky této sířené termální přírodní vodě a také poloze v nádherné údolí Strážovských vrších mezi nejnavštěvovanější slovenské lázně.