Prameň Smerdžonka
059 06 Červený Kláštor
Turistický region
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura, Pieniny
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pramen Smerdžonka

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Červený Kláštor
Oblíbené

Léčivý pramen vyvěrá ve východní části obce Červený Kláštor. Voda z tohoto pramene je středně mineralizovaná přírodní léčivá voda s obsahem minerálních látek a solí, s charakteristickým zápachem po sirovodíku. Zdejší obyvatelé ji proto lidově nazývají "Smerdžonka", smradlavá voda. Sírovodíkový pramen je také jednou ze zastávek na Cestě minerálních pramenů.

K léčbě se využívá přírodní léčivá minerálva voda, která je bohatá na minerální látky (sodík, vápník, hořčík) a sirovodík. Jde o studenou, slabě alkalickou, stavů chabou, středně mineralizovanou přírodní léčivou vodu s celkovou mineralizací 1172 mg / l, koncentrací sirovodíku 11 mg / l a s teplotou 8 - 10°C (pH 7,46). Je ohřívána na terapeutickou teplotu 37 - 40°C. Při léčbě ss doporučují částečné a celotělové lázně v trvání 20 minut. Pro optimální efekt je třeba koupel opakovat denně do celkového počtu 18 - 20 lázní, při kožních chorobách 20 - 25 lázní v sérii.

Díky složení a komplexním blahodárným účinkem pramene mohly vzniknout výjimečné lázně ze zaměřením na léčbu kožních onemocnění, jakými jsou lupénka, atopický ekzém, akné či jiné chronické choroby kůže, onemocnění žaludku a nemocí látkové výměny. A díky čistému ovzduší se v klimatických lázních léčí i další nemoci a do lázní navštěvují i ​​klienti, které trápí netuberkulózní nemoci dýchacích cest, duševní choroby, stavy po operaci štítné žlázy, některé z onkologických nemocí a nemocí z povolání.

Léčivé účinky pramene využívali již v 14. století kartuziánský a později kamaldulským mniši z nedalekého kláštera a vodu doporučovali pít při trávicích potížích a nechutenství. Po zrušení kláštera počátkem 19. století začal poskytovat z pramene místní mlynář ve své stodole teplé vanové koupele za účelem relaxu. Vznik lázeňské osady a původních lázní pod Třemi Korunami se datuje do roku 1820. Během dalších desetiletí zažili lázně několik vzestupů a pádů, přičemž po druhé světové válce zanikly. Obnova lázní začala v roce 2010 a první otevření lázní pro veřejnost bylo v roce 2012. Přírodním léčivým zdrojem kromě termální minerální vody jsou i klimatické podmínky horského prostředí, díky kterému získaly status klimatických lázní.



Nejčastější otázky o atrakci Pramen Smerdžonka

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3