Léčebné procedury - Lázně Smrdáky
Minerální koupel celkový
Při vanových lázních se využívá minerální sírovodíková voda v koncentraci 25, 50, nebo 100 mg sirovodíku na 1 litr. Teplotu vody určí lékař, pohybuje se v rozmezí od 36 do 38 ° C.
Koupel má protizánětlivý účinek, trvá 10-15 min. Po koupeli následuje suchý zábal v trvání 10 - 15 min, dle potřeby klienta.
Minerální ruční a nožní vany
Používá se minerální sírovodíková voda v koncentraci 200-300 mg sirovodíku s teplotou 37-38 ° C.
Trvání procedury je 10 min. a využívá se při torpidní chronických kožních procesech.
Minerální mísa
Využívá se minerální sírovodíková voda v koncentraci 200-300 mg sirovodíku s teplotou 37-38 ° C. Trvání procedury je 10 min. a využívá se při kožních chorobách ve vlasaté části hlavy, případně na obličej.
Perličková koupel
Koupel ve vodě sycené stlačeným vzduchem. Teplota vody je 36- 37 ° C, lázeň trvá 15 - 20 min. Má lehký masážní účinek. Pomůže těm, kteří mají problémy s neurózami a nespavostí.
Manganistanový koupel
Očistný dezinfekční koupel v Manganistanový vodě s teplotou vody 37-38 ° C, trvá 10 - 15 min.
Bahenní zábal
Bahno s vysokým obsahem elementární síry a jejích sloučenin působí mechanicky, chemicky a fyzikálně prostřednictvím předávaného tepla. Organismus se přehřívá a přes pokožku vstřebává množství důležitých látek.
Bahno se používá na celkové a částečné zábaly podle ordinace lékaře. Teplota zábalu je 45 ° C, délka procedury 20 min. Během zábalu je pacient pod stálým zdravotnickým dohledem. Po zábalu následuje sprcha a následně minerální koupel.
Vířivá koupel (vířivka)
Vířivá koupel na horní a dolní končetiny, slouží k masáži horních a dolních končetin. Vířivý účinek koupele je vhodný při ošetřování stavů po úrazech, po zánětech, při poruchách nervového zásobování a při stavech po vyčerpání nervosvalového aparátu končetin. Lze jej také využít při regeneraci horních a dolních končetin po nadměrné fyzické zátěži, např. sportovních výkonech.
Lymfomasáž horních končetin
Aplikuje se pomocí vodních proudů z kruhové obruče, kterou se pohybuje směrem od prstů k rameni, čímž dochází k vymasírovaniu otoků způsobených poruchou odtoku lymfy.
Skotské střiky
Jde o masáž vodním proudem o tlaku 3 kPa ze vzdálenosti 2,5 - 3 metrů. Masáž začíná od dolních končetin směrem k srdci krouživým způsobem vodním tlakem teplou vodou, po promasírování celého těla následuje masáž střídavě studenou a teplou vodou po dobu 5 minut.
Vířivá kaskáda
Masáž se používá k léčebné masáži celého těla, nebo jeho části proudem vody aplikovaným pomocí trysek pod vodou. Procedura trvá 10 - 15 min., Pacient leží ve vaně s vodou, jejíž teplota je 35-37 ° C.
Podvodní masáž
Provádí se masážní tryskou umístěnou v hadici pod vodou. Při této formě masáže působí vlivy mechanické a tepelné. Vhodnou teplotou koupele a proudu vody dochází k svalové relaxaci. Tlakem proudu vody dochází k relativnímu přehřívání svalstva, přičemž se uplatňují vlivy nervové a metabolické. Využívá se při léčbě poúrazových stavů, zranění svalů a kloubů, při nedokonalém krevním oběhu v končetinách, při ischialgiách, při spastických a chabých obrnách a léčbě obezity.
Šlapací koupel
Je jakousi cévní gymnastikou. Vhodný při poruchách prokrvování dolních končetin. Využívá dvě malé vaničky, jednu naplněnou vodou teplou 40 - 50 ° C, druhou s vodou chladnou 10 - 16 ° C. Vstoupíte nejprve do teplé lázně a při stálém přešlapování v něm zůstanete asi minutu. Pak přestoupíte do studeného koupele a při stálém tření nohy o nohu a přešlapování v něm zůstanete asi 15 sekund. Toto střídání opakujete 6 - 10 krát.
Klasická masáž
Při masáži ležíte uvolněně na masážním lůžku a masér vám masíruje část nebo celé tělo. Masáž zlepšuje krevní oběh, prokrvení svalů, zásobení svalů kyslíkem a zpevnění vazivových pouzder. Napomáhá také udržování kondice a zvyšování odolnosti organismu.
Reflexní masáž
Odlišuje se od klasické masáže technikou hmatů a místem aplikace. Aplikuje se na místech, kde došlo k sekundárním změnám v důsledku reakce na jiné primární onemocnění. Vykonávají ji speciální školení rehabilitační pracovníci.
Fitness
Individuální cvičení na přístrojích odpovídajících typu onemocnění. Cvičí se podle instrukcí přítomného fyzioterapeuta. Trvání cca 15 - 20 min.
Sauna
Tato hypertermická procedura se střídáním tepelných podnětů se využívá na upevňování imunity a otužování organismu. Trvá 20 - 25 min.
Whirlpool
Celkový vířivá koupel využívá účinek celotělového teplé koupele a masáže proudem vody z trysek ve speciální vaně, ve vodě s teplotou 35 - 37 ° C.
Procedura trvá 15 min. a uvolňuje svalstvo.
Elektroléčba
Druh a trvání elektroléčebných procedur určuje lékař podle druhu onemocnění. Aplikaci zajišťují speciálně školení pracovníci. Při onemocněních kloubů a kostí vykazuje dobré výsledky terapie ultrazvukem, která uvolňuje bolestivé napětí příčného svalstva a způsobuje lokální prokrvení tkání. Podobné účinky mají i interferenční proudy (Endomed) s výraznými analgetickými účinky na hluboké tkáně aplikované pomocí 2 nebo 4 elektrod.
Diadynamik využívá účinky nízkofrekvenčních střídavých proudů, působí tlumivě na vegetativní nervový systém a zlepšuje prokrvení ošetřované části těla. Zvyšuje práh bolesti a uvolňuje svalové napětí.
Skupinová rehabilitace
Aktivní a dechová cvičení dle vašeho zdravotního stavu a indikace lékaře ve skupinách podle druhu onemocnění. Cvičení trvá 20 - 30 min.
Individuální rehabilitace
Individuální léčebná tělesná výchova je zaměřena na zvýšení svalové síly a zlepšení rozsahu pohybů, prostřednictvím různých metodik jakož i individuální cílené ergoterapie a dechové gymnastiky.
Parafínové zábaly
Směs bílého parafínu a parafinového oleje s bodem tání kolem 52 ° C se používá na zábaly kloubů, končetin nebo páteře pro analgetický a spasmolytický účinek.
Solux
Nejčastěji používaný zdroj infračerveného záření (teplo). Ovlivňuje metabolické procesy v ozařované oblasti a reflexně působí i na hlubší chorobné procesy (klouby).
Léčba světlem
UVB-311 nm
je celotělová léčba světlem (fototerapie), využívající vybrané úzké pásmo UV záření s vlnovou délkou 311 nm. Působí příznivě na lupénku a vitiligo.
UVA-1
je celotělová léčba světlem (fototerapie), využívající vybrané pásmo UVA záření
(340-370 nm). Působí příznivě na atopickou dermatitidu, ekzémy a akné.
SUP - celková
je celotělová léčba světlem (fototerapie), využívající úzké vybrané pásmo UV záření mezi UVA a UVB, kolem 315 nm. Příznivě působí na psoriázu (lupénku), zvláště v kombinaci s minerálním koupelím a externími přípravky (salicyl, dehet, cignolin).
SUP - částečná
je intenzivní léčba světlem, která příznivě působí na lupénku, zvláště na chodidlech a dlaních.
UVB 311 - hřeben
je dílčí intenzivní léčba úzkospektrálnym ultrafialovým světlem na vlasatou část hlavy.
Horské slunce
využívá účinky světloléčby UVB zářením při méně výrazném postižení kůže. Svetloliečebné procedury doplňuje v letním období přírodní slunění.
Nejčastější otázky o lázních Lázně Smrdáky


-jpg-crop-700x392.jpg)
-jpg-crop-700x392.jpg)



