Turistický region
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Minerálni prameny Gánovce

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Gánovce
Oblíbené

Léčebné minerální prameny na území Gánoviec se zmiňují již v roce 1549 a souvisí se vznikem gánoveckých lázní, které patřily mezi nejstarší na Slovensku. Lázně fungovaly do roku 1948, kdy byly znárodněny a včleněny do komplexu státních lázní a zřídel. V plném provozu tak byly do roku 1991 a od té doby chátraly.

K dnešnímu dni je v Gánovce zaznamenaných 27 aktivních a několik již zaniklých pramenů a vrtů. Sádro zemitá uhličitá kyselka obsahuje převážně HCO3, Ca, Mg, a má teplotu 24,2 ° C. Využívala se tak na lázeňskou jako i pitnou léčbu. Lázeň v sádrové termální vodě sloužil k léčení zažívacího traktu a močových cest. Minerální voda působí účinně při žaludečních katarech, obecně při problémech zažívacích ústrojí, při revmatismu, v počátečním stádiu tuberkulózy, při skrofulózy, křivici, chronických kožních onemocněních, chudokrevnosti, cukrovce iv léčbě dny. Gánovecké minerální vody slouží jako doplněk pitného režimu, měly by se konzumovat s přestávkami nebo kombinovat, a denní příjem neměl překročit 0,5 l za den.

Známý je např. Vrt východně od obce Gánovce, z něhož dnes nad povrch vyčnívá Pažnice, na níž je navařena trubka, z níž vytéká čirá minerální voda, slabě zapáchající po sirovodíku, s chutí teplé kyselky. Dále Pod močálem velký pramen jihovýchodně od obce cca 1 km, pramen krytý betonovými deskami je zachycen do kovové trubky, která je zaražená do hlinitého alúvia pod úroveň terénu a na výtoku vytváří tmavohnedočervený sediment oxidů Fe. Voda je čirá, má chuť dobré železité kyselky a cítit ji slabě po sirovodíku. Pramen v opuštěném travertinovém lomu cca 450 m východním směrem od Gánoviec vytéká z pukliny na jižní straně kopy. Minerální voda je čirá, zapáchá slabě po sirovodíku má chuť teplé sířené kyselky a nevyužívá se. Mezi obcemi Hozelec a Gánovce se nachází pramen, gejzír Hozelec, ze kterého zhruba každou třičtvrtě hodinu prýští voda. Voda z "gejzíru" má příznivé účinky na pooperační stavy, pohybové ústrojí, ale i na kožní problémy.

Gánovecké lázně byly, díky manželem Sekelský, opět zrenovované a znovuotvorené v roce 2011 pod názvem Aqua Spa Gánovce. Mají na výběr několik typů bazénů s minerální vodou (venkovní bazén, venkovní sedací bazén a venkovní dětský bazén), relaxačně-léčivých lázní (minerální, perličková minerální a přísadová minerální koupel), masáže (klasická, sportovní, relaxační) a zábalů (parafinový, rašelinový). Stravování v prostorách areálu je zajištěno formou samoobslužného bufetu a ubytování v penzionu. V areálu pokračují stavební práce na dalších atrakcích.



Nejčastější otázky o atrakci Minerálni prameny Gánovce

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3