Štítnický vodní hrad
Původně nížinný vodní hrádek v obci Štítnik, okres Rožňava, situovaný v štítenky podolí Revúcké vrchoviny. Je částečně zachován v ruinách a částečně v přestavěném objektu, kostele. Byl postaven v 13. století (kolem roku 1432) rodem Bebekovců mě bažin a plnil funkci zemëpanské sídla i ochranně-vojenskou. Vnější opevnění hradu bylo v letech 1580 - 1585 zesílené kulatou dělovými baštami a pozorovací věž byla zvýšena dřevěnou nástavbou. Bebekovců obývali hrad až do svého vymření, do roku 1594. Po nich se stali majiteli hradu Bakošovci a do roku 1666, kdy zde zemřel potomek Gabriel Bakoš, stoupenec Jiřího I. Rákociho. Po jeho smrti zůstala na místě kdysi mocné pevnosti pouze zřícenina. V 19. století (v roce 1880) bylo však jedno její křídlo zrekonstruované a přebudované hornickou rodinou Sárkányi na zámeček. V současnosti areál a některé budovy zámku využívá odborné učiliště. Z původního vodního hradu se zachovalo jen západní přízemní křídlo, jihovýchodní bašta s terasou, část vstupu na východní straně s baštou.
Od roku 2016 je areál hradu s parkem ve vlastnictví obce Štítnik a poprvé v historii se v srpnu 2016 uskutečnily i hradní hry a areál hradu byl zpřístupněn veřejnosti. Zřícenina štítenky hradu se nachází přímo v obci Štítnik a dostaneme se k němu z hlavní silnice a vstup do hradu je přibližně uprostřed mezi ulicemi Jarková a Malá. Auto je možné těsně před bránou objektu, nebo kousek dál, na parkovišti, které se nachází mezi dvěma kostely.
V obci se nacházejí i další historické stavby - morový sloup, kostel Sv. Judy Tadeáše, měšťanské domy, radnice, kurie a evangelický gotický kostel. Narodil se zde také malíř Viktor Madara (1830 -1917), který jako první uherský malíř získal v roce 1860 zlatou medaili pařížského Salon annuel za obrazy z uherských dějin. Obec se proslavila i krajkářství, které tu v roce 1905 zavedli sestry Alžběta a Aranka Szontághové, když manuálně začali háčkovat krajky podle techniky zvané irlandské guipure. Krajkářství se zde dokonce vyučovaly v kurzech a štítenky krajky byly dobře známé a oblíbené v celé Evropě.