Turistický region
Nízke Tatry, v Tatrách, Stredné Slovensko, Horehronie, Chopok, Chopok Juh, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy, Muránska planina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Horehronské muzeum Brezno

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Brezno
Oblíbené

Vlastivědné muzeum breznianskeho okresu vzniklo v roce 1960 ve městě Brezno. Sídlí ve dvou historických budovách, ve staré mesttskej radnici, která zastřešuje národopisnou expozicí, a v renovovaném měšťanského domě, který poskytuje prostor historické expozici. V současnosti má muzeum čistě regionální působnost.

Prostřednictvím svých sbírek nabízí muzeum svým návštěvníkům obraz o dějinách a kultuře okresů Brezno a Banská Bystrica. Celoročně nabízí dvě expozice, národopisnou expozici s názvem "Život a kultura lidu na Horehroní", která popisuje šest oblastí tradiční hmotné kultury - lidový oděv, pastevectví, zemědělství, dřevorubectvím a výrobu ze dřeva, tradiční výrobu textilu, zpracování kůží a lidovou architekturu. Druhou je historická expozice "Brezno v proměnách času", která zachycuje prostřednictvím předmětů z historického sbírkového fondu muzea dějiny města Brezna od jeho vzniku. V zrenovovaných prostorách staré obilnice na evangelické faře se nachází nová expozice Literární Brezno, která je rozdělena do tří částí - historie literárního života ve městě, materiály o životě a díle Martina Rázusa a literární osobnosti. Během Vánoc a Velikonoc v prostorách múze probíhá prodej folklórních výrobků. Pod správu muzea patří v Brezně i rolnické řemeslnická usedlost barváře modrotisku na Rázusova ulici se vzácnou technickou památkou, dřevěnou mangľovňou, která představuje (s troškou nadsázky) největší "žehličku" na Slovensku. Pro více info o vstupním a otevíracích hodinách viz ZDE.


Nejčastější otázky o atrakci Horehronské muzeum Brezno

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3