Přírodní minerální prameny Piešťany
Piešťanské prameny termální minerální vody mají vysoký obsah minerálů a značné množství síry a sirovodíku. Vyvěrají z hloubky země až 2000 m v obtokovém rameni řeky Váh. V jejím usazeninách se tvoří sirné bahno, které je unikátní a výjimečné nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku. Léčivé účinky piešťanských pramenů znali už pravěcí lidé, jako dokazují mnohé archeologické nálezy. Horká termální voda nezamŕzala ani v zimě a při pramenech se shromažďovala zvěř i lovci ze starší doby kamenné. Poprvé byly popsány léčivé účinky termální minerální vody a sirného bahna v Piešťanech v 14. století.
Vyvěrá zde 10 minerálních pramenů s průměrným obsahem 1500 mg minerálních látek / 1 litr minerální vody. Minerální prameny jsou středně mineralizované sirnatých-hydrouhličitanové, vápenato-hořčíkové, sirné, hypotonické s teplotou 67 - 69°C a s obsahem volných plynů, zejména sirovodíku. Využívají se hlavně na lázně, ale také na pitnou kúru a součástí léčby je i bahno, které patří mezi nejznámější peloidy světa. Jeho podstatou jsou usazeniny vznikající v obtokovém rameni řeky Váh v místě vývěrů sířené termální minerální vody. Prameny nesou jména po významných osobnostech jako například Hynie, Cmune, Scherer, Trajan nebo Beethoven.
Nejvydatnější a nejstarší pramen termální vody je pojmenován podle českého psance a básníka oslavné básně o piešťanských léčivých lázních Adama Trajana Bešeňovské. Hloubka studny je 7,5 metru teplota 65 - 67°C a odběrné množství vody je 1200 m3 / den. Pramen, ze kterého je možné si načepovat vodu do láhve a odnést si ji domů se nachází ve zděném altánku v rohové části lázeňské budovy Napoleon Danubius na lázeňském ostrově. Další pitná fontánka se nachází i při jezírkách v parku. Osobám s překyselením organismem nebo močovými kameny se doporučuje vypít denně dva až třikrát decilitrových sklenici vody.
Termální minerální voda a unikátní sirné bahno patří k přírodním léčivým faktorem, kterým vděčí Piešťanské lázně za svou téměř 200-letou tradici. Přírodní léčebné procedury v lázních jsou obzvláště účinné v léčbě revmatismu, rehabilitaci pohybového aparátu a nervového systému.