Batizovská dolina

Délka:

- 6,4 km

plesa:

- Batizovské pleso (1884,2 mnm), ze kterého odtéká Batizovský Potok a nad hranicí kosodřeviny vytváří Batizovské vodopády
- Malé Batizovské plíšky
- Batizovské oka
- plíšku pod kostelíkem
- Černé pleso

Batizovská dolina se nachází ve Vysokých Tatrách v okrese Poprad na Slovensku. Tato krásná tatranská dolina je ohraničena masivem Končistá (2537,5 mnm) a masivem Gerlachovského štítu (2654,4 mnm). V horní části je dolina rozdělena na dvě části hřebenem, který je zakončen skalní věží zvanou Kostelík (2261,5 mnm). Závěr doliny vytváří Batizovský štít. (2448,1 mnm) Západní část doliny je tvořena obrovským skalním bludištěm bod svahy Končistá. Východní část je mírnější a postupně se zvedá. Prostřední a nejkratší část doliny se táhne od Batizovské pleso po Batizovské spády. Ty se sklánějí nad Batizovské díry, které byly v minulosti centrem pozornosti zlatokopů, proto se můžeme občas setkat i se starým názvem Zlaté díry. V dolní části je dolina zalesněná. Vede ní nejčastější sestupová cesta z Gerlachovského štítu (Batizovská próba). Dolina dostala pojmenování podle obce Batizovce, do které katastru v minulosti patřila.

Batizovské pleso

Batizovské pleso má rozlohu 3,48 hektarů a hloubku 12 metrů. Nachází se v nadmořské výšce 1884,2 metrů. Z plesa vytéká Batizovské potok, který se vlévá na severozápadě a odtéká na jihovýchodě.

Batizovské vodopády

Je to série ledovcových kaskádových vodopádů na Batizovský Potok. Nacházejí se ve výšce 1870 mnm asi 50 metrů jižně od Batizovské pleso. Nad vodopády prochází Tatranská magistrála od Popradského plesa (1494,3 mnm) do Velické doliny, ze které odbočuje žlutá turistická značka do Vyšných Hágov. Nevede k nim žádná turistická vyznačena trasa.

V případě, že máte fotografie z Batizovské doliny, můžete nám je zaslat na info (zavináč) sorger.sk a my je zveřejníme s Vaším jménem.

Autor textu: Lucia Lučivjanská