Knihy o Tatrách
Objednávky:
ibtatry@ibtatry.sk
tel .: 0903 615 566
Více na www.ibtatry.sk
TATRANSKÉ ŠTÍTY A LIDÉ
Autor: Ivan Bohuš st. |
obsahVysoké Tatry 6 Tatranské vrcholy a lidé 8 Turistické a horolezecké organizace 12 Tištěné "rozcestník" na Tatranské vrcholy 14 Klasifikační stupnice horolezeckých cest 21 Skopové rohy 22 Batizovský štít 24 Bradavice 26 Černý štít 28 Dračí štít 30 Furkotský štít 32 Ganek 34 Gerlachovský štít 36 Giewont 42 hřeben bašt 44 Huncovskej štít 46 Jehněčí štít 49 Jestřábí věž 52 Javorový štít 54 Kačací štít 56 Kežmarský štít 58 Kolový štít 62 Končistá 64 Kościelec 66 Kostelík 68 Kozí štít 70 Kozi Wierch 72 Kôprovský štít 74 Kriváň 76 Ledový štít 80 Litvorový štít 82 Lomnický štít 84 malý Ganek 90 malý Kežmarský štít 94 Mengusovské štíty 96 Mnich 99 Ostrý štít 102 Prostredný hrot 105 Pyšný štít 108 Rumanov štít 110 Rysy 111 Satan 116 Slavkovský štít 118 Soliskový hřeben 124 Spišský štít 126 Svinica 128 Svišťový štít 131 Štrbský štít 134 Těžký štít 136 Velické granáty 1 38 Velká Svišťovka 140 Vysoká 142 Zamara Turnov 146 Zlobivá 148 Žabí kôň 150 Koruna Slovenska 152 Jmenný rejstřík 156 Literatura 158 Obrazový materiál 159 |
Autor popisuje 50 tatranských vrcholů a mnohé zajímavé lidské osudy s nimi spojené. Do Tater přicházeli lidé mnohem dříve, než vznikly tatranské osady. Zpočátku to byly lovci, bylinkáři, horníci, přírodovědci, horští vůdci, turisté, horolezci, zda nakonec stavitelé lanové dráhy. Jmenný rejstřík obsahuje téměř 500 jmen, v nejednom případě i významných osobností. Úvodní kapitoly jsou věnovány mimo jiné vývoji turistických a horolezeckých organizací, průvodcovské publikacím, stupnicím lezecké obtížnosti a závěrečná kapitola podává obraz o historii přechodu Koruny Slovenska - hlavního hřebene Vysokých Tater. Texty jsou doplněny množstvím historických i nových fotografií.
TATRANSKÉ MOTIVY NA POŠTOVNÍCH ZNÁMKÁCH
Autor: Rastislav Ovšonka |
Několik poštovní známky s tatranskou tématikou vznikly již v období první Československé republiky a nechybí ani v ediční plánu České pošty. Poštovní známky nejsou jen předmětem zájmu filatelistů, ale zaujmou a dobré jméno země svého původu šíří mezi adresáty na celém světě. O Slovenské poštovních známkách, které navázaly na vynikající úroveň československých poštovních známek to platí dvojnásob. Některé z nich byly oceněny jako nejkrásnější známky světa. I samotná publikace získala ocenění na domácí i mezinárodní filatelistické soutěži. Autor se prostřednictvím publikace Tatranské motivy na poštovních známkách dělí se čtenáři o "tatranskou" část své sbírky a jeho texty dokazují, že o známkách a motivech na nich ztvárněných sesbíral množství zajímavých informací.
Kniha TATRANSKÉ MOTIVY NA POŠTOVNÍCH ZNÁMKÁCH byla na filatelistické výstavě Košice 2009 a na mezinárodní expozici v Polsku vyhlášena za nejhodnotnější exponát ve třídě filatelistické literatury!
DĚJINY HORSKÝCH LYŽOVÁNÍ - Skialpinismus
Autor: Bohuslav Štofan |
V severských zemích používali sněžnice a lyže už před 5 000 lety. Jejich "vynalezení" bylo motivováno nutností přežít v nehostinném zasněženém kraji. Lyžování jako sportovní disciplína se postupně zdomácnělo na celém světě.
V posledních desetiletích opět nastal zájem o lyžování po neupravených svazích, v náročném horském terénu a po nedozírných pláních polárních oblastí. Pro takovou činnost se ujal název skialpinismus. Cílem extrémního lyžování je zlyžovanie mimořádně náročných svahů. Autor vytvořil dílo, ve kterém odhaluje dějiny horského lyžování v Tatrách a činnost Slovenské skialpinisty ve světových velehorách od zahájení činnosti až po současnost.
PROMĚNY tatranské osadě
Autoři: |
obsahÚvod V znamení zmokne I. Střípky archeologických nálezů Nalezli svůj trvalý pobyt Královská donace Hospodaří Tater a první turisté V znamení zmokne II. Smokovec Posel nové doby Starý Smokovec Vzestup a pád podtatranských "parků" Zakladatelé tatranských osad Smokovec roce 1872 Uherský karpatský spolek Štrbské Pleso Ozubnicová železnice Nový Smokovec První zimní sezóna Dolný Smokovec Konflikt mezi Smokovci Tatranská Kotlina Tatranské Matliare Studenopotocké Lázně Kežmarské Žlaby Tatranská Polianka Vyšné Hágy Tatranská Lomnica nové Štrbské Pleso Podbanské, obce Ždiar a Javorina Grandhotelu Prominentní hosté Lákavé zimní sporty První světová válka Skončila válka, ale nenastal mír Boj o návštěvníka V znamení Eskulap Z kroniky meziválečného období Závody FIS 1935 Visutá lanová dráha na Lomnický štít Astronomie a Tatry Druhá světová válka starý Smokovec - dočasné sídlo vlády Poválečné roky Město Vysoké Tatry Tatranský národní park Tatranská horská služba Nejmladší osada - Nová Polianka Rekreace ROH FIS 1970 čas velkých proměn Stroj času a čas naděje í Závěr Literatura Obrazový materiál |
Známý regionální historik Ivan Bohuš a jeho syn, fotograf a publicista, sestavili zajímavou knihu, která sleduje část lidských dějin pod jižním úpatím Vysokých Tater. Publikace čtenáře seznamuje s osídlováním podtatranské kotliny v nejstarších dobách a přibližuje první kontakty lidí s horskou krajinou, což vyústilo od jejich hospodářského využívání až po činnosti, kterým dnes říkáme turistika, sport a rekreace. Právě pro umožnění a usnadnění takových činností vznikaly tatranské osady. Měli velmi zajímavé osudy, které nemohly mnohokrát změnit ani jejich majitelé, či správci, protože bývaly výrazně ovlivněny i událostmi, které ze sebou přinášely nejednou pohnuté světové dějiny. Reprezentační publikace čtenáře poutavou formou provede tatranskými osadami v různých etapách vývoje od jejich vzniku až po dnešek. Kniha zaujme i bohatým obrazovým materiálem.
Tatranský NOSÍTKU - historie a současnost netradičního řemesla
Autor: Mgr. Katarína Nováková |
S neobyčejně těžkými náklady pomalu, ale vytrvale vystupují k některé z vysokohorských chat. Proč to dělají? Jsou na takovou namáhavou práci odkázáni? Autorka publikace našla odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek, souvisejících s historií nošení, transportními pomůckami, netypickými náklady, rekordy ... Některé příběhy o životě a práci v horách napsali i samotní nosiči. Velkou část obrazového materiálu tvoří dokumentární fotografie nosičů z dob rodícího se cestovního ruchu v Tatrách až po dnešek. Každého čtenáře potěší i typické, úsměv přinášející kresby Ivana Baja.
Knihy z archivu (momentálně nejsou na skladě)
TATRANSKÉ CHATY majáky v moři skal a sněhu
Autor: Ivan Bohuš ml. |
Publikace podává obraz o důvodech vzniku, výstavbě a osudech tatranských chat. V úvodních kapitolách autor popisuje způsoby nouzového noclehu prvních návštěvníků Tater a věnuje se loveckým chatám, které se později staly základem některých z tatranských osad. Hlavní část publikace věnuje vysokohorským chatám, včetně těch, které z různých důvodů zanikly. V závěrečných kapitolách nezapomíná ani na nerealizované projekty a na "Schronisko" v polské části Vysokých Tater. V knize je popsaných přibližně 60 objektů.
TATRANSKÉ CHATY (2. vydání)
Připravuje se druhé vydání publikace TATRANSKÉ CHATY. |
NA KAŽDÉM KROKU KÁMEN
Autor: Ivan Bohuš st.
Autor poskládal z drobných střípků lidských osudů část dějin klasické epochy horského vůdcovství ve Vysokých Tatrách. Poutavě psané příběhy vtáhnou čtenáře do dob, kdy pronikaly do Vysokých Tater první návštěvníci, hledající především jejich přírodní bohatství. Už oni museli často využívat služby "místních znalců", kteří jim poodhalili tajemství neznámých hor, podobně, jako pozdější horští vůdci, doprovázející vědců, turistů a horolezců. Autor přiblíží čtenáři mimo jiné vznik a činnost prvních vůdčích organizací, důvody vzestupu a poklesu zájmu o vůdčí služby. I když horské vůdcovství píše iv současnosti své moderní dějiny, záměrem autora bylo popsat klasickou éru vůdcovství, která se v Tatrách skončila krátce po druhé světové válce.
TATRANSKÉ ÚDOLÍ v zrcadlení času
Autor: Ivan Bohuš st.
Publikace popisuje 15 vysokotatranských dolin s jejich odvětvími v historickém kontextu, od jejich poznávání prvními lovci, hledači pokladů, baníkm, vědci a turisty. Autor, známý tatranský historik, zde popisuje výstavbu starých hospodářských cest, turistických stezek, chat a množství jiných zajímavostí. Část reprezentačního fotografického materiálu tvoří archivní záběry.
Od ohnisek a kolib po tatranské osadě
Autor: Ivan Bohuš st.
Autor poutavě popisuje osidlování podhůří Vysokých Tater a vznik osad od Podbanského po Tatranskou Javorinu. Kromě známých středisek, jako jsou Smokovce, Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica, věnuje autor prostor i Studenopotocké lázním a "Podtatranském parkem", které již dávno zanikly. Samostatnou kapitolu tvoří dějiny dopravy ve Vysokých Tatrách. Texty vhodně doplňují citace historických pramenů a 300, zejména dobových fotografií, laděných do šedomodrého tónu. Publikace již není na skladě, obsahově ji nahradila kniha s širším tematickým záběrem Proměny tatranských osad od autorů I. Bohuš a I. Bohuš ml.
Doporučujeme PROMĚNY tatranské osadě - kniha s podobnou obsahovou náplní.
Vyprávění o názvech a prvních výstupech na TATRANSKÉ BODY
Autor: Ivan Bohuš st.
Publikace charakterizuje 46 tatranských štítů, vysvětluje původ a význam jejich názvů, podává svědectví o jejich průkopnickém poznávání, turistickém a horolezeckém "podmaňovaní". Původní texty monografických vyprávění o tatranských štítech, které Ivan Bohuš st. s fotografiemi Boženy Mrhovej publikoval v časopise Krásy Slovenska 1979-1982 tematicky vyexcerpoval, částečně upravil, novějšími údaji doplnil a fotograficky ilustroval Ivan Bohuš ml.
Autor a pořizovatel se této tématice věnují i nadále, připravují reprezentační publikaci TATRANSKÉ BODY A LIDÉ s podstatně rozšířenou obsahovou náplní a množstvím obrazového materiálu.
objednávky:
ibtatry@ibtatry.sk
tel .: 0903 615 566
Více na www.ibtatry.sk