filter

Ubytování vo Vysokých Tatrách

Penzión Pleso Štrbské Pleso

Mapa
Štrbské Pleso
Penzión v krásnom prostredí, na začiatku obce Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách. Ponúka...

Dom Joves Štôla

Mapa
Štôla
Samostatne stojaci bungalov vo Vysokých Tatrách, v okrajovej časti malej obce Štôla, ponúka nové...

Orbit Tatry Apartments Starý Smokovec

Mapa
Starý Smokovec
Moderné apartmány v centre Starého Smokovca, v tichom prostredí, avšak v dostupnej pešej vzdialenosti od...

Chaty Tatra Tatranská Štrba

Mapa
Tatranská Štrba
Chaty v obci Tatranská Štrba, v lese, neďaleko zubačky. Ponúkajú ubytovanie v prírode s európskym štandardom. Jedná sa o dve chaty, ktoré...

Penzión Harmónia Lendak

Mapa
Lendak
Rodinný penzión v tichom prostredí medzi Tatranskou Kotlinou a goralskou obcou Lendak ponúka komfortné ubytovanie...

Vila Natura Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
Romantický dovolenkový dom s krásnym výhľadom na panorámu Tatier, situovaný v tichom prostredí, v...

Apartmán Luxury Veľký Slavkov

Mapa
Veľký Slavkov
Moderný apartmán pod Vysokými Tatrami, v obci Veľký Slavkov, ponúka ubytovanie so spálňou,...

APARTMÁNSLAVKOV

Mapa
Nová Lesná
Súkromné ubytovanie v apartmánovom dome na okraji obce Nová Lesná ponúka celoročné ubytovanie v priestrannom trojizbovom apartmáne s WiFi...

Domček Hanka Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
Domček situovaný v obci Stará Lesná pod Tatrami ponúka celoročné ubytovanie v dvoj- a...

Penzión BLANKA s WELLNESS Ždiar

Mapa
Ždiar
Penzión sa nachádza v nádhernom prostredí Belianskych Tatier v rázovitej goralskej obci Ždiar. Penzión sa...

Chata Astrička Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
Chata v typickom tatranskom štýle je postavená v podhorskom prostredí rekreačnej a tichej časti, v obci Stará...

Vysoké Tatry

Na severu Slovenska se rozprostírá nejkrásnější a nejvíce navštěvovaná oblast turismu nazývaná Východní Tatry. Tato se rozděluje na území Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Zároveň hraničí s Polskem.
Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím v celém 1200 km dlouhém oblouku Západních Karpat. Toto území se vyznačuje vzácnou vysokohorskou flórou a pestrostí rostlinných společenstev. Lemované kotlinami mají více než 25 štítů vyšších než 2500 metrů nad mořem.

V Tatrách můžete obdivovat doliny, jezera ledovcového původu (tyto se nazývají plesa), horské bystřiny, vodopády, jeskyně a horské stezky. Tato oblast má ideální podmínky pro vysokohorskou turistiku, horolezectví, lyžování, na relax i na léčbu nemocí dýchacích cest. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2655 m nm), na tento vrch vás doprovodí pouze horský vůdce, jehož služby je nutno si předem objednat. Symbolem našeho národa se stal vrch Kriváň (2 495 m), protože byl dlouho považován za nejvyšší vrch Tater. Druhým nejvyšším štítem je Lomnický štít (2 634 m), zde se nachází nejvýše položená meteorologická stanice a na jeho vrchol je možný nejen výstup s horským vůdcem, ale také Vás tam může vyvést kabinková lanovka. Pod Lomnickým štítem se nachází až 5 km nejdelší souvislá lyžařská trať na Slovensku. K volně přístupným štítem po vyznačených stezkách patří Rysy (2 503 m), Kôprovský štít (2 363 m), Ostrva (1 984 m).

Nejdelší dolina Tater je Bielovodská dolina, dolina s největším počtem ples se nazývá Velká studená dolina. Jako národní přírodní rezervace je v Tatrách vyhlášena nejen Tichá dolina a Koprová dolina, ale i celé Belianské Tatry. Právě v nich je zpřístupněna jako jediná Belianská jeskyně.

V oblasti cestovního ruchu prošly Vysoké Tatry za poslední roky výraznou změnou, poskytují velmi kvalitní ubytování pro všechny kategorie návštěvníků. Celoročně využívají služby a atrakce Tater turisté, lyžaři, horolezci, jakož i běžní hosté, rodiny s dětmi a také senioři.

Zachování přírodovědných hodnot této turistické oblasti si vyžádalo důslednou péči a ochranu, proto bylo toto území v roce 1949 prohlášeno za Tatranský národní park. (TANAP)

Tatry

Tyto hory plné ticha, čisté přírody a rozmanitých živočichů tvoří svou rozlohou 750 km2 většinu krásy Slovenské republiky. Není divu, že se tak staly největším turistickým centrem. Jejich menší část zasahuje i do Polska (přesněji 150 km2). Je to největší pohoří celého Karpatského oblouku a nachází se zde 25 vrcholů vyšších než 2500 metrů nad mořem, doliny, jeskyně, vodopády a dva národní parky. Unikátní vysokohorská klima Tater a její účinky na lidský organismus, byly jedním z hlavních důvodů vzniku tatranských osad. Nyní poskytují návštěvníkům po celý rok množství oddychových aktivit vhodných pro každého, od nejnáročnějších sportovců, až po seniory a rodiny s nezletilými dětmi. Vysokohorská turistika, horolezectví a lyžování v této nabídce převažují, ale kromě nich je tu ještě prostor pro mnoho dalších rekreačních aktivit, jako je jízda na horském kole, jezdectví paragliding, plavání, či rafting.

Podnebí

Podnebí v Tatrách je chladné a vlhké, počasí nevyzpytatelné s náhlými změnami. Průměrná roční teplota v nadmořské výšce 1000 m se pohybuje okolo 5 °C. Sněhová pokrývka přetrvává v nejvyšších oblastech i 250 dní v roce, přičemž v některých stinných severních svazích a žlabech se udržuje sníh po celý rok. Nejvhodnějším obdobím pro turistické výstupy v Tatrách je podzim, kdy je počasí nejstabilnější a díky nižším teplotám je i výborná viditelnost.

Fauna a flora

Při procházce tímto rájem lze spatřit i sviště horský, hraboši tatranského či kamzíka horský, který patří mezi nejvzácnější endemity. Z velkých šelem zde našli svůj domov například rys ostrovid, vlk obyčejný, medvěd hnědý či kočka divoká. Kde tu nám nad hlavami proletí orel skalní, sokol stěhovavý, sova lesní nebo i výr velký. I rostliny zde mají své místo. V Tatrách se schovává více než 1400 druhů rostlin. Jsou to například relikty třetihor jako prvosenka pomoučený, stračka tatranská, dryádka osmiplátečná, medvídek alpský a pryskyřník zakoreňujúci. Mezi endemity zase patří: prvosenka dlhokvetá, ostropysk polní, pryskyřník vysokotatranské či hřebíček lesklý. Všechny rostliny a živočichy jsou na území TANAP-u celoročně přísně chráněny.


Rozdělení Tater (dle geomorfologického hlediska)


1. Západní Tatry
- Červené vrchy
- Liptovské vrchy
- Liptovské kopy
- Osobitá
- Roháče
- Sivý vrch

2. Východní Tatry
- Belianske Tatry
- Vysoké Tatry


Najvyšší vrcholy

- Gerlachovský štít – najvyšší vrchol Tatier a celých Karpát (2654,4 m.n.m)
- Gerlachovská veža ( 2642 m.n.m )
- Lomnický štít ( 2633,9 m.n.m )
- Ľadový štít ( 2627,3 m.n.m )
- Pyšný štít ( 2621 m.n.m )
- Zadný Gerlach ( 2 616 m.n.m)
- Lavínový štít ( 2606 m.n.m )
- Malý ľadový štít ( 2602,7 m.n.m )
- Kotlový štít ( 2 601,1 m.n.m )
- Lavínová veža ( 2 600 m.n.m )
- Malý Pyšný štít ( 2590 m.n.m )
- Veľká Litvorová veža ( 2600 m.n.m )
- Strapatá veža ( 2581 m.n.m )
- Kežmarský štít ( 2556,4 m.n.m )
- Vysoká ( 2565 m.n.m )
- Malá Litvorová veža ( 2547 m.n.m )
- Supia veža ( 2540 m.n.m )
- Končistá ( 2537,5 m.n.m )
- Baranie rohy ( 25262 m.n.m )
- Dračí štít ( 2523 m.n.m )
- Veľká Vidlová veža ( 2522,8 m.n.m )
- Veterný štít ( 2515 m.n.m )
- Malý Kežmarský štít ( 2514,2 m.n.m )
- Zadný Ľadový štít ( 2512,2 m.n.m )
- Rysy ( 2503 m.n.m)

Doliny (slovenská strana)


 Východní Tatry

- Batizovská dolina
- Bielovodská dolina
- Dolina Kežmarskej Bielej vody
- Dolina siedmich prameňov
- Furkotská dolina
- Javorová dolina
- Kôprová dolina
- Malá studená dolina
- Mengusovská dolina
- Mlynická dolina
- Starolesnianska dolina
- Skalnatá dolina
- Tichá dolina
- Velická dolina
- Veľká Studená dolina

Západní Tatry

- Žiarska dolina
- Račková dolina
- Jamnická dolina
- Bystrá dolina
- Kamenistá dolina
- Roháčska dolina
- Spálená dolina (a iné)

Kromě toho můžeme v Tatrách najít i množství jiného - kolem 200 ples, 330 jeskyní většinou krasových s krápníkovou výzdobou a jezírky, vodopády, potůčky a tatranské osady, které nám poskytnou ubytování a krásný pobyt v přírodě plný nezapomenutelných zážitků.


Penzióny v Tatrách | Priváty v Tatrách | Chaty v Tatrách