filter

Vyberte lokalitu nebo termín
Kam se chystáte? Zadejte lokalitu nebo název hotelu.

Ubytování Vysoké Tatry

Apartmánový hotel Hrebienok Resort Starý Smokovec

Mapa
Starý Smokovec
9,4
(18 recenzí)
Apartmánový hotel Hrebienok Resort **** je situovaný v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách v nadmorskej...

Grandhotel Praha Tatranská Lomnica

Mapa
Tatranská Lomnica
9,4
(1309 recenzí)
Grandhotel Praha ****, hotel s více než stoletou tradicí a luxusním interiérem, se nachází v tichém...
Upozornění
Dovoľujeme si Vás informovať o plánovanej odstávke hotela v období mimosezóny 2024 a to:  od nedele 28.04. do stredy 01.05.2024 (prvý možný nástup na pobyt) od nedele 10.11. ... Zobrazit více

Hotel Lesana Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
9,3
(50 recenzí)
Hotel Lesana *** sa nachádza v malebnej obci Stará Lesná, v príjemnom prostredí Vysokých Tatier, a...

Hotel Amalia + Nová Lesná

Mapa
Nová Lesná
9,1
(79 recenzí)
Hotel Amália *** se nachází v překrásném prostředí pod Tatrami. Útulný hotel rodinného typu s nádechem italského stylu je ve Vysokých...

Hotel Lesná Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
9,6
(117 recenzí)
Luxusní Hotel Lesní **** je situován v krásném prostředí tatranské obce Stará Lesná,...

Hotel Riverside Poprad

Mapa
Poprad
8,8
(28 recenzí)
Hotel AquaCity Riverside *** je moderní hotel otevřen v roce 2013. Je súšasťou Národního fotbalového...
Upozornění
Dovolujeme si vás informovat, že od 25.03.2024 bude probíhat registrace (check in a check out) hostů Hotelu Riverside v hlavní budově Aquacity Poprad, na ulici Sportovní 1 (ve 3. ... Zobrazit více

Hotel Hills Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
9,5
(347 recenzí)
Hotel Hills **** se nachází v rekreační části Vysokých Tater, v obci Stará Lesná, pod masivem...

Mountain resort Chalets Ždiar

Mapa
Ždiar
10,0
(1 recenzí)
Chalety v podtatranskej obci Ždiar, v údolí medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou, situované v tichej časti obce...

Wellness hotel Kontakt Stará Lesná

Mapa
Stará Lesná
9,3
(177 recenzí)
Wellness hotel Kontakt **** se nachází v krásném prostředí tatranské obce Stará Lesná,...

Hotel Lomnica Tatranská Lomnica

Mapa
Tatranská Lomnica
9,7
(164 recenzí)
Hotel Lomnica **** se nachází v centru Tatranské Lomnice, jedné z nejkrásnějších a...

Tatra hotel Poprad - hotel pod Tatrami

Mapa
Poprad
8,7
(21 recenzí)
Hotel Tatra *** se nachází v blízkosti centra města Poprad. Je výchozím bodem pro hosty, kteří milují turistiku (blízkost Vysokých Tater,...

Vysoké Tatry

Na severu Slovenska se rozprostírá nejkrásnější a nejvíce navštěvovaná oblast turismu nazývaná Východní Tatry. Tato se rozděluje na území Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Zároveň hraničí s Polskem.
Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím v celém 1200 km dlouhém oblouku Západních Karpat. Toto území se vyznačuje vzácnou vysokohorskou flórou a pestrostí rostlinných společenstev. Lemované kotlinami mají více než 25 štítů vyšších než 2500 metrů nad mořem.

V Tatrách můžete obdivovat doliny, jezera ledovcového původu (tyto se nazývají plesa), horské bystřiny, vodopády, jeskyně a horské stezky. Tato oblast má ideální podmínky pro vysokohorskou turistiku, horolezectví, lyžování, na relax i na léčbu nemocí dýchacích cest. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2655 m nm), na tento vrch vás doprovodí pouze horský vůdce, jehož služby je nutno si předem objednat. Symbolem našeho národa se stal vrch Kriváň (2 495 m), protože byl dlouho považován za nejvyšší vrch Tater. Druhým nejvyšším štítem je Lomnický štít (2 634 m), zde se nachází nejvýše položená meteorologická stanice a na jeho vrchol je možný nejen výstup s horským vůdcem, ale také Vás tam může vyvést kabinková lanovka. Pod Lomnickým štítem se nachází až 5 km nejdelší souvislá lyžařská trať na Slovensku. K volně přístupným štítem po vyznačených stezkách patří Rysy (2 503 m), Kôprovský štít (2 363 m), Ostrva (1 984 m).

Nejdelší dolina Tater je Bielovodská dolina, dolina s největším počtem ples se nazývá Velká studená dolina. Jako národní přírodní rezervace je v Tatrách vyhlášena nejen Tichá dolina a Koprová dolina, ale i celé Belianské Tatry. Právě v nich je zpřístupněna jako jediná Belianská jeskyně.

V oblasti cestovního ruchu prošly Vysoké Tatry za poslední roky výraznou změnou, poskytují velmi kvalitní ubytování pro všechny kategorie návštěvníků. Celoročně využívají služby a atrakce Tater turisté, lyžaři, horolezci, jakož i běžní hosté, rodiny s dětmi a také senioři.

Zachování přírodovědných hodnot této turistické oblasti si vyžádalo důslednou péči a ochranu, proto bylo toto území v roce 1949 prohlášeno za Tatranský národní park. (TANAP)

Tatry

Tyto hory plné ticha, čisté přírody a rozmanitých živočichů tvoří svou rozlohou 750 km2 většinu krásy Slovenské republiky. Není divu, že se tak staly největším turistickým centrem. Jejich menší část zasahuje i do Polska (přesněji 150 km2). Je to největší pohoří celého Karpatského oblouku a nachází se zde 25 vrcholů vyšších než 2500 metrů nad mořem, doliny, jeskyně, vodopády a dva národní parky. Unikátní vysokohorská klima Tater a její účinky na lidský organismus, byly jedním z hlavních důvodů vzniku tatranských osad. Nyní poskytují návštěvníkům po celý rok množství oddychových aktivit vhodných pro každého, od nejnáročnějších sportovců, až po seniory a rodiny s nezletilými dětmi. Vysokohorská turistika, horolezectví a lyžování v této nabídce převažují, ale kromě nich je tu ještě prostor pro mnoho dalších rekreačních aktivit, jako je jízda na horském kole, jezdectví paragliding, plavání, či rafting.

Podnebí

Podnebí v Tatrách je chladné a vlhké, počasí nevyzpytatelné s náhlými změnami. Průměrná roční teplota v nadmořské výšce 1000 m se pohybuje okolo 5 °C. Sněhová pokrývka přetrvává v nejvyšších oblastech i 250 dní v roce, přičemž v některých stinných severních svazích a žlabech se udržuje sníh po celý rok. Nejvhodnějším obdobím pro turistické výstupy v Tatrách je podzim, kdy je počasí nejstabilnější a díky nižším teplotám je i výborná viditelnost.

Fauna a flora

Při procházce tímto rájem lze spatřit i sviště horský, hraboši tatranského či kamzíka horský, který patří mezi nejvzácnější endemity. Z velkých šelem zde našli svůj domov například rys ostrovid, vlk obyčejný, medvěd hnědý či kočka divoká. Kde tu nám nad hlavami proletí orel skalní, sokol stěhovavý, sova lesní nebo i výr velký. I rostliny zde mají své místo. V Tatrách se schovává více než 1400 druhů rostlin. Jsou to například relikty třetihor jako prvosenka pomoučený, stračka tatranská, dryádka osmiplátečná, medvídek alpský a pryskyřník zakoreňujúci. Mezi endemity zase patří: prvosenka dlhokvetá, ostropysk polní, pryskyřník vysokotatranské či hřebíček lesklý. Všechny rostliny a živočichy jsou na území TANAP-u celoročně přísně chráněny.


Rozdělení Tater (dle geomorfologického hlediska)


1. Západní Tatry
- Červené vrchy
- Liptovské vrchy
- Liptovské kopy
- Osobitá
- Roháče
- Sivý vrch

2. Východní Tatry
- Belianske Tatry
- Vysoké Tatry


Najvyšší vrcholy

- Gerlachovský štít – najvyšší vrchol Tatier a celých Karpát (2654,4 m.n.m)
- Gerlachovská veža ( 2642 m.n.m )
- Lomnický štít ( 2633,9 m.n.m )
- Ľadový štít ( 2627,3 m.n.m )
- Pyšný štít ( 2621 m.n.m )
- Zadný Gerlach ( 2 616 m.n.m)
- Lavínový štít ( 2606 m.n.m )
- Malý ľadový štít ( 2602,7 m.n.m )
- Kotlový štít ( 2 601,1 m.n.m )
- Lavínová veža ( 2 600 m.n.m )
- Malý Pyšný štít ( 2590 m.n.m )
- Veľká Litvorová veža ( 2600 m.n.m )
- Strapatá veža ( 2581 m.n.m )
- Kežmarský štít ( 2556,4 m.n.m )
- Vysoká ( 2565 m.n.m )
- Malá Litvorová veža ( 2547 m.n.m )
- Supia veža ( 2540 m.n.m )
- Končistá ( 2537,5 m.n.m )
- Baranie rohy ( 25262 m.n.m )
- Dračí štít ( 2523 m.n.m )
- Veľká Vidlová veža ( 2522,8 m.n.m )
- Veterný štít ( 2515 m.n.m )
- Malý Kežmarský štít ( 2514,2 m.n.m )
- Zadný Ľadový štít ( 2512,2 m.n.m )
- Rysy ( 2503 m.n.m)

Doliny (slovenská strana)


 Východní Tatry

- Batizovská dolina
- Bielovodská dolina
- Dolina Kežmarskej Bielej vody
- Dolina siedmich prameňov
- Furkotská dolina
- Javorová dolina
- Kôprová dolina
- Malá studená dolina
- Mengusovská dolina
- Mlynická dolina
- Starolesnianska dolina
- Skalnatá dolina
- Tichá dolina
- Velická dolina
- Veľká Studená dolina

Západní Tatry

- Žiarska dolina
- Račková dolina
- Jamnická dolina
- Bystrá dolina
- Kamenistá dolina
- Roháčska dolina
- Spálená dolina (a iné)

Kromě toho můžeme v Tatrách najít i množství jiného - kolem 200 ples, 330 jeskyní většinou krasových s krápníkovou výzdobou a jezírky, vodopády, potůčky a tatranské osady, které nám poskytnou ubytování a krásný pobyt v přírodě plný nezapomenutelných zážitků.


Penzióny v Tatrách | Priváty v Tatrách | Chaty v Tatrách