Bielovodská dolina

Délka

- 10 km

plesa

- Vyšné Bielovodské Žabie Pleso - Je 4. největší pleso na Slovensku. Má rozlohu 9,56 ha. Je 538 metrů dlouhé a 260 metrů široké. Toto pleso nemá žádný přítok, avšak odtéká z něj žabí potok, který se později vlévá do Bílé vody. Nachází se v nadmořské výšce 1699,1 metrů a dosahuje hloubky až 24,3 metrů.
- Nižné Bielovodská Žabí pleso - Má rozlohu 4,65 ha, šířku 185 m, délku 360m a hloubku 20,2 m. Leží v nadmořské výšce 1674,6 metrů. Vlévá se do něj žabí potok a odtéká z jeho nejsevernější části.
- Těžké pleso
- Zelené pleso Kačacie
- Kachní pleso
- Litvorové Pleso
- Zmrzlé pleso
- Zamrznuté Pleso
- Rovienkové pleso
- Hrubé pleso

vodopády

- Hviezdoslavov vodopád - Tento 15 metrů vysoký vodopád se nachází v horní části Bielovodská doliny. Vytéká ze Zeleného kachního plesa.
- Těžký vodopád - Je 12 metrů vysoký a vytéká z Těžkého plesa.

Bielovodská Dolina je považována za jednu z nejkrásnějších dolin Vysokých Tater. Je to jediná dolina alpského typu na slovenské straně. Dolní část doliny je lesnatá, horní část se rozvětvuje do různých údolí a žlabů s více plesy a vodopády, které při pohledu z dolní části vytvářejí nádherný panoramatický obraz skalního amfiteátru. Z východu ji lemuje rázsocha javorinské Široké a ze západu hranice s Polskem. Dolina je atraktivní nejen pro turisty ale i pro horolezce. Toto tiché tatranské údolí nám nabízí čarokrásné výhledy na majestátní tatranské vrcholy. Je modelována ledovcovou činností a najdete zde i největší tatranské plesa, kterých je kolem 17. Dolinou protéká dravá horská řeka Bílá voda, která vzniká soutokem Zeleného potoka a Litvorového potoka. Se svou délkou přes 10 kilometrů patří Bielovodská Dolina mezi nejdelší a nejrozsáhlejší doliny v Tatrách. V závěru doliny můžeme přejít přes sedlo Polský hřeben do Velické doliny nebo přes sedlo Průlom do Velké Studené doliny.

V případě, že máte fotografie z Bilovodskej doliny, můžete nám je zaslat na info (zavináč) sorger.sk a my je zveřejníme s Vaším jménem.