Navigovat do místa
Kúpele Trenčianske Teplice a.s.
T.G. Masaryka 21
914 51 Trenčianske Teplice
Slovenská republika
Turistický region
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec

Volný čas - Lázně Trenčianske Teplice

Poloha Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčianske Teplice
Zavolejte nám - +421 2 21 02 57 57
Počet zobrazení: 695543×
Navigovat do místa
Kúpele Trenčianske Teplice a.s.
T.G. Masaryka 21
914 51 Trenčianske Teplice
Slovenská republika
Turistický region
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec

Sport

- Město má několik tenisových areálů / jeden i se zimním provozem /, tradice a možnosti fotbalu, volejbalu, lukostřelby, stolního tenisu, mininigolf a půjčovnu horských kol, možnosti skalolezectví.

- Letecký a parašutistický sport: v nedaleké Slavnica.

- Let balónem: jen při příznivém počasí

- Jezdectví: možnost ježdění na koních a ukázky drezúry plemene Furioso si můžete užít v hřebčíně Motešice nebo jízdu ve stylu country v Omšení ...

- Lyžařské centra / Homôlka, Mojtín, Čičmany, Čertov /.

Turistika a procházky

Chcete-li mít klid a nefalšovanou atmosféru oddechu po lázeňských procedurách, je zde krásný lázeňský park s Labutí jezero, navazující lesopark s lesnickým naučnou stezkou, který přechází do rozlehlého lesa, bohatého na zvěř, houby a lesní plody.

Trenčianske Teplice leží v úzkém údolí, kterou protéká potok Teplička a město lemují dva výrazné hřbety - ze severní strany Grófovec (557 m nm) az jižní Klepáč (575 m nm), který je zároveň nejvyšším vrcholem nad lázněmi. Poměrně malá větrnost na území města je způsobena právě jmenovanými hřbety.

V nejbližším okolí se nacházejí tyto chráněná území:

- Trubárka - národní přírodní rezervace vyhlášená v roce 1982 s výměrou 7,4 ha. V skalních a lesostepních stanovištích se nacházejí vzácné druhy fauny a flóry.

- Potok Havránková dolina byla za přírodní památku vyhlášena v roce 1984. I když rozloha chráněného území je jen 4, 76 ha, potok je významný zachovalými břehovými porosty a biocenózy dna.

- Žihlavník - Baske je národní přírodní rezervací od roku 1967. Předmět ochrany tohoto krasového území tvoří smíšené porosty. Území zaujímá rozlohu 130 hektarů.

- Přírodní výtvor LANCIA - na severním úpatí masivu Baske (1987)

- Omšenská Baba (rozloha 36 hektarů) je podobně jako Žihlavník - Baske národní přírodní rezervací již od roku 1967. Tvořena je skalními útvary triasových vápenců a dolomitů a je významnou floristickou lokalitou.

Mezi Púchovský a Trenčianským průlomem Váhu se nachází Ilavská kotlina jako součást Považského Podolí. Tvoří spádovou oblast turistických tras na všechny světové strany. Je výchozím bodem do okolních hor s turistickými stezkami na Vápeč (956 m), Strážov (1216 m) v Strážovských vrších a Vršatec (805 m) v Bílých Karpatech.
Nejvýraznější dominantou Bílých Karpat jsou Vršatecké bradla, které mohutně působí nad obcí Vršatské Podhradie. Tento impozantní přírodní výtvor vápencových zdí, stěn a věží je přírodní rezervací, kterou vede naučná stezka a turistická trasa.
Jihovýchodně od města se nachází nejatraktivnější vrch v Strážovských vrších - Vápeč (956 m) - Národní přírodní rezervace, na který vede turistická trasa. Je to významná dominanta, tvořená dolomity a vápence s výskytem vzácných druhů vegetace. Z vrcholu je nádherný výhled na všechny světové strany. Ve východní části okresu, východně od obce Zliechov se nachází další významný vrch Strážov, podle kterého je pojmenován geomorfologický celek Strážovské vrchy, oddělující povodí Váhu od povodí řeky Nitra. Lokalita je národní přírodní rezervací, kde jsou zajímavé krasové jevy - jeskyně, propasti a vodopády. Značená turistická trasa vede přes údolí potoka na vrch Vápeč, který patří mezi nejatraktivnější dominanty Strážovských vrchů.

Tipy na turistické trasy


Cyklostezka: Ilava - Homôlka - Baske - Žihlavník - Trenčianske Teplice

Žlutá pásová značka:

Ilava - Sokol - Vápeč

Ilava, želeničná stanice - Sokol - osada Háj, rozcestí - červená, modrá pásová značka - Vápeč (956 m)

Sestup z vrcholu Vápeč po modré pásové značce do podhorské obce Horná Poruba. Celkem 4.30 h, převýšení 706 m.

Přechod Porubský brázdou střídavě lesem a horskými loukami, spojený s výstupem na Sokol a Vápeč. Trasa má neustále výhledy a probíhá ve směru cesty Ilava - Horná Poruba.

Červená pásová značka:

Ilava - Zliechov - Strážov - Čičmany

Z Ilavě autobusem do obce Zliechov.

Zliechov - Strážov - Čičmany

Celkem 3 h, převýšení 610 m.

Před výstupem na nejvyšší vrchol Strážovských vrchů z obce Zliechov - doporučujeme na tamním salaši ochutnat ovčí sýr a žinčici. Sestup ze Strážova do horské rázovité obce Čičmany s unikátní lidovou architekturou

Modrá pásová značka:

Ilava - Vršatec - Červený Kameň - Lednica

Z Ilavě autobusem do obce Vršatské Podhradie.

Vršatské Podhradie - odbočka ke zřícenině hradu Vršatec (805 m) - po modré značce do obce Červený Kameň - dále do obce Lednica. Území patří do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Celkem 3.15 h, převýšení 490 m.

Hradní kopec Vršatec byl osídlen již v době bronzové. Vznikl jako strážní hrad na ochranu hranic Uherska. Poslední, kterým patřil byly Königseggovci, majitelé rozsáhlého území mezi Ilavě a Bílými Karpaty.

Tipy na výlety

Skalka nad Váhom (20 km)

Rozprostírá se na pravé straně řeky Váh. Neodmyslitelnou součástí je zřícenina Benedik-tínskeho kláštera na Staré Skalce, pocházejícího z 13. stol. V areálu Kláštoriska je i malý kostelík, vsazený do dutiny skalního brala. V blízkosti je nevelká jeskyně, ve které vedli poustevnický život sv. Andrej Svorad a sv. Benedikt. Na brale Nové Skalky stojí dvouvěžový kostelík. Nová Skalka je nejstarším poutním místem na Slovensku.

Tematín (50 km)


Byl jedním z nejvýše položených hradů na Slovensku. První zmínky o něm jsou z roku 1270. Hrad byl střediskem panství Tematín. V 17. století byl horní hrad upraven na obytné prostory. Mnohdy byl obléhán a poškozen, nejvíce Rákocziho vojsky v roce 1710, odkdy začal pustnout. Info: +421 32 777 6121

TRENČÍN (16 km)

se nazývá také "Perla Pováží". Je jedním z nejkrásnějších míst Slovenska. Jeho existence je písemně doložena již z dob Římské říše nápisem na hradní skále z roku 179 nl (Hotel Tatra) Trenčín Vám poskytne bohatou nabídku kulturních a historických památek. V centru města Trenčín můžete vidět: Sloup svaté trojice, Piaristický kostel sv. Františka Xaverského s klášterem, Farské schody, Farní kostel Narození Panny Marie, Dům městského kata, Dolní městská brána, Židovská synagoga, Kaple sv. Anny, Klášterní kostel Notre Dame, Evangelický kostel, Karner sv. Michala, Trenčianske muzeum. Atraktivní je vyhlídka z Městské věže (+421 32 16 186)

Trenčínský hrad (Tel .: +421 32 743 5657)
Od roku 1961 je národní kulturní památkou a dominantou města. Jeho začátky se vážou k 11. století, když sestával z obytné věže a rotundy. Od 13 století se hrad rozšiřoval o další stavby a paláce Matúšův, / dnes už neexistující /, Ludvíkův, Barbořin a palác Zápolských. V dolní části hradu dominuje dělová bašta, kaple a zejména pověstná Studna lásky, ke které se váže legenda o lásce Turka Omara ke krásné Fatimě.

Vršatec (25 km)

Nad obcí Vršatecké Podhradí se tyčí zříceniny středověkého hradu Vršatec. Do hradu se vstupovalo schody a tunelem ve skále. Koncem 13. stol. patřil Matúši Čákovi Trenčianskému. Hrad byl svědkem bojů v protihabsburrských povstáních av roce 1708 byl císařskými vojsky zbořen.

Bánovce nad Bebravou (30 km)

Městské výsady udělil městu král Ludvík I. kolem roku 1376. Ve městě ležícím na úpatí Strážovských vrchů upoutají návštěvníky kulturní památky: gotický kostel sv. Mikuláše, kostel nejsvětější trojice či klasicistní zámeček.
Ve městě se nachází letní koupaliště Pažiť.

Beck (40 km)

Je vyhledávaným turistickým místem. Mezi nejvýznamnější památky patří: římsko-katolický farní kostel, františkánský kostel, pozdně-renesanční a klasicistní kurie. V jedné ze zemanskych kurií Ambrovec je stálá expozice dějin Beckova (+421 32 777 7217). Nad obcí se na strmé skále vypínal Beckovský hrad.
Po požáru v roce 1729 začal pustnout, dnes jsou přístupné jeho zrekonstruované ruiny (květen - září).

BOJNICE (60 km)

Město Bojnice může svým návštěvníkům nabídnout: Bojnický zámek (046/543 0633) postavený v romantickém slohu francouzských králů pod kterým je krápníková jeskyně. V zámeckém parku leží nejstarší a nejkrásnější ZOO na Slovensku. Za zámeckým areálem se rozprostírají lázně s letním termálním koupalištěm Čajka: +421 46 543 0528

Čachtice (40 km)

Obec leží pod Malými Karpaty. K historickým památkám patří Farní kostel sv. Ladislava, gotická kaple a renesanční zámeček, v němž je muzeum (032/778 7485). Nad obcí ční Čachtický hradní vrch - státní přírodní rezervace se zříceninami hradu, který postavili jako vojenskou pevnost. S Čachtický hrad je spojena legenda o hradní paní Alžbětě Báthoryové, která se prý koupala v krvi mladých dívek.

Čičmany (50 km)

Rázovitá obec se zachovanou původní architekturou ležící v Strážovských vrších je známá zejména srubovými domy s bílými ornamenty a výrobou výšivek.
V obci se nachází lidové muzeum: +421 41 549 2123

DOLNÍ PORUBA (11 km)

Obec leží na konci doliny Teplička v západní části Strážovských vrchů. První písemná zmínka je z roku 1335. Nachází se zde římsko-katolický kostel. Z obce se dají podnikat túry na Baske, Homolka, Vápeč ...

Dubnica nad Váhom (13 km)

Město leží na středním Pováží pod Bílými Karpaty a Strážovských vrchů. Mezi významné historické památky se řadí raně barokní zámeček ze 17. století, barokní kostel sv. Jakuba a sloup hanby.

Ilava (20 km)

Okresní město Ilava je považováno za srdce Ilavský kotliny. Dominantu tvoří Ilavský hrad z 13. století, který od roku 1855 slouží nepřetržitě jako vězení. Součástí hradu je římsko-katolický kostel s kryptou. Dále zde můžete vidět zvonici, kapli či městské muzeum.
V městské části Klobušice je zámeček (v současnosti restaurace) s parkem.

Lednické Rovne (30 km)

Obec se nachází pod severním výběžkem Bílých Karpat, v údolí Váhu. První písemná zmínka se váže k roku 1471. Dominantou obce je barokní zámeček s anglickým parkem. V r. 1892 zde Jozef Schreiber založil sklárny a sklářským průmyslem je obec známa až dodnes.
Muzeum skla: +421 32 469 3721

NOVÁ DUBNICA (9 km)

Město leží na středním Pováží v Ilavský kotlině. Patří k němu i místní část Kolačín. Statut města mu byl přiznán 1. července 1957, je to tedy mladé město. Centrum tvoří Mírové náměstí s oddychovou zónou a obchodní sítí.

NOVÉ MĚSTO (35 km)

Rozprostírá se na pravém břehu řeky Váh. Vzniklo na staré obchodní cestě vedoucí Považím, která měla právě v těchto místech odbočku na Moravu. Návštěvníci zde mohou vidět: římsko-katolický kostel Panny Marie, evangelický kostel, morový sloup, socha sv. Floriána, barokní kaple, sousoší Kalvárie.

Omšenie (5 km)

Nachází se na úpatí Strážovských vrchů, obcí protéká potok Teplička. Nejstarší historickou památkou obce je kostel Narození Panny Marie z první půl. 13. století. Pro turisty jsou zajímavé přírodní rezervace Omšenská Baba a Žihlavník - Baske. Navštívit zde můžete také jezdecký klub: +421 907 712847

PIEŠŤANY (50 km)

Město je obklopeno horami Malých Karpat a Povážského Inovce. Z centra města se Kolonádním mostem dostanete na lázeňský ostrov. Lázně jsou vyhledávány pro účinky sirného bahna, či termální vody.
Letní termální koupaliště Eva: +421 33 775 2350

Rajecká Lesná (70 km)


V obci ležící nedaleko Čičman zda lázeňského městečka Rajecké Teplice můžete vidět unikátní dílo mistra Jozefa Pekara - slovenský dřevěný betlém s pohyblivými figurkami, otevřený denně 9.00 - 18.00 (Info: +421 41 548 8134)

Nejčastější otázky o lázních Lázně Trenčianske Teplice

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3