Lyžování v Tatrách - Vysoké Tatry, Jasná, Donovaly, Liptov

LYŽOVÁNÍ

vysoké Tatry

lyžařský svah Solisko

Přestože nejvíce turistů přichází do Tater během léta, mnoho lidí v oblibě i tatranskou lyžovačku. Vyšší nadmořská výška umožňuje podmínky pro lyžování v některých střediscích ještě v květnu. Na území Tater je vybudováno více lyžařských středisek. Největší význam mají:


Hrebienok (1310 m)
Středisko je spojené se Starým Smokovcem lanovou dráhou. Vybudovali se zde tři sjezdové tratě: Hrebienok 1 - což je vlastně "Horní louka" s převýšením cca 200 mas těžkou náročností, Hrebienok 2 - "Dolní Louka" je ideální pro začátečníky, Hrebienok -start Smokovec - středně těžká sjezdovka s 3200 m tratí. Kromě sjezdovek hlavně dětští turisté oblibě bobovou a sáňkařskou dráhu z Hrebienka do Starého Smokovce.

Štrbské Pleso (1350 m)
Je zde vybudován sportovní komplex FIS, kde se v 1970 roce konaly mistrovství světa v severských disciplínách a každý rok se zde pořádají některé ze světových zimních akcí. Areál disponuje šesti lyžařskými vleky a sedačkami s celkovou přepravní kapacitou 3750 osob za hodinu. Lyžaři mohou využívat tři sjezdovky střední náročnosti: Interski, Esíčko, Solisko. 80% jejich plochy je pokryto umělým zasněžováním. V okolí jsou kvalitní běžecké tratě a technické vybavení doplňují dva skokanské můstky s kritickými body 120 ma 90 m. Také je zde příležitost naučit se lyžovat pod vedením zkušených instruktorů z lyžařské školy. Ve středisku je přímo možnost ubytování v sportovním hotelu FIS, který je vybaven např. 25 m bazénem, saunou, fitness centrem, či úschovnou a půjčovnou lyží. Celý lyžařský areál leží ve výškách od 1350 m do 1860 m (vrchní stanice sedačkové lanovky na Solisko). Kvůli kvalitním službám je cena vleků odlišná od ostatních středisek a maximum dosahuje během vánočních svátků.

Ždiar - Bachledová dolina (860 m)
Středisko se nachází mimo území města Vysoké Tatry, ale je vhodné pro nenáročné lyžaře a pro školní zájezdy. Sjezdovky jsou tři s klasifikací lehká a středně těžká. V areálu jezdí jedna sedačková lanovka (kapacita 1350 os / hod) a dva vleky.

Ždiar- Strednica (900 m)
Jeho sjezdovky leží na úpatí Belianských Tater, a protože nemají velký sklon, sezóna může začít při 30-ti centimetrů sněhu. Neposkytuje lyžařské podmínky pro náročné a zkušené lyžaře, ale svou náročností vyhovuje rodinám s malými dětmi a pro začínající lyžaře. S kapacitou 5530 os / hod je největším střediskem ve Vysokých Tatrách.

Tatranská Lomnica- Jamy (850 m)
Nachází se zde sice jen jedna sjezdovka s kapacitou 720 os / hod, ale je poměrně členitá a uměle zasněžována, což z ní činí kvalitní sjezdovku se středně těžkou obtížností. V provozu je také noční lyžování ak výbavě patří i dva juniorské skokanské můstky.

Skalnaté Pleso (1750 m)
Nejvýše položené a zároveň nejlepší středisko sjezdového lyžování v Tatrách leží ve výškách od 1750 m do 2200 m. Má kvalitní lyžařské trasy az nich jsou dvě hodnoceny jako těžké. Extrémní je hlavně sjezdovka Francie mudla. Ze Skalnatého Plesa vede do Tatranské Lomnice středně těžká sjezdovka s délkou 4800 m. Jelikož středisko nemá vybudovaný zasněžovací systém, sezóna začíná trochu později, ale zato trvá až do půlky května. Menší problém tu občas nastává z padáním lavin z Lomnického sedla, což se řeší stavěním protilavinových bariér a odstřelem lavin.

Lyžování

V tatranské oblasti jsou situovány ještě další sjezdovky např. na Podbanském, v Tatranské Lesné nebo v Smokovci, kde je známá zejména Jakubkova louka s délkou tratě 853 m. Tato centra jsou postaveny pro začátečníky a méně náročné lyžaře. Pro turisty, kteří by si rádi osvojili tento krásný sport jsou k dispozici lyžařské školy jako například Crystal Ski (Štrbské Pleso), T-Ski (Starý Smokovec) nebo JMG-Ski (Štrbské Pleso). Mezi jejich služby patří i půjčovna lyží a lyžařské výstroje. Přes léto zase organizují množství jiných sportovních aktivit jako rafting, jízda na koni, horská cyklistika a jiné.