Malá studená dolina

Malá studená dolina je vysokohorská ledovcová dolina ve tvaru písmene U, kterou ještě někdy v dobách ledových formoval ledovec. Je to typická tatranská terasovitá dolina se širokým dnem a strmými skalními stěnami. Její název "malá" neodpovídá její velikosti, ale odvodil od jejího sousední doliny, která je větší. Považuje se za jednu z největších Trog. V Malé studené dolině se nacházejí dvě horské chaty. Jednou z nich je Zamkovského chata postavená v roce 1943 v nadmořské výšce 1475 metrů, která poskytuje 28 lůžek v sedmi pokojích. Tou druhou je nejvyšší postavena chata, Téryho chata , která se nachází v nadmořské výšce 2015 metrů. Ta byla slavnostně otevřena v roce 1899 a momentálně je v nabídce 24 lůžek ve třech pokojích. Při túře v údolí nacházíme vegetaci obvykle alpínského typu az dřevin je to borovice, ať už jako kosodřevina nebo borovice limba. Není divu, že tato krásná tatranská dolina přes kterou si celou dobu razí cestu Malý studený potok patří mezi nejnavštěvovanější doliny ve Vysokých Tatrách. Vždyť díky své nádherné přírodě je považována za nejkrásnější dolinu na jižní straně Tater.

Délka

- 4 km

plesa

- Vyšné Spišské pleso - Nachází se v nadmořské výšce 2022 metrů jako nejvyšší pleso ze všech Pěti Spišských ples.
- Veľké Spišské pleso - Jako největší peso ze všech Pěti Spišských ples má rozlohu 2,87 ha.
- Malé Spišské pleso
- Prostredné Spišské pleso
- Nižné Spišské pleso
- Modré pleso
- baranie pliesko

vodopády

- Obrovský vodopád - Tento vodopád, vytvořený Malým studeným potokem najdeme v Malé studené dolině jen kousek od Zamkovského chaty. Je vysoký až 20 metrů a stéká ve skalní roklině.

V případě, že máte fotografie z Malé studené doliny, můžete nám je zaslat na info (zavináč) sorger.sk a my je zveřejníme s Vaším jménem.

Autor textu: Lucia Lučivjanská

Malá studená dolina Ledový štít

Malá studená dolina Ledový štít

Malá studená dolina Prostredný hrot (Gerlachovský štít v pozadí)

Malá studená dolina Prostredný hrot (Gerlachovský štít v pozadí)

Malá studená dolina Prostredný hrot

Malá studená dolina Prostredný hrot

Autor fotografií Ing. Peter Pavlinský, Lipany